Jedna z nejzajímavějších a zároveň novějších pražských vodáren se do výšky 26 metrů tyčí vedle rušné Korunovační ulice. Původně byla výraznou dominantou, dnes ji převyšují okolní domy.

Byla vystavěna jako novorenesanční v roce 1888 podle projektu architekta Jindřicha Fialky stavitelskou firmou Karel Hübschmann a František Schlaffer.

Stavbu objednala pražská obec, aby zásobovala vodou horní část Holešovic a Bubenče. Válcový vodojem měl obsah 197 metrů krychlových, technologické vybavení dodala firma Breitfeld a Daněk.

Vyhlídkový ochoz s arkádami

Věž je novorenesanční, hranolovitá, má pět podlaží a je zakončena stanovou střechou s rozměrnými vikýři a se sloupkovým nástavcem s hodinami. V nejvyšším podlaží s vodní nádrží je vyhlídkový ochoz s novorenesančními arkádami s toskánskými sloupy, nesenými kamennými krakorci.

Kromě věže mívala vodárna i čtyřkomorový pozemní válcový vodojem a přečerpávací stanici. Tato technická památka byla zbořena v letech 1977 až 1978. close zoom_in

Samotná věž přestala plnit svou funkci v roce 1913 a v jednotlivých patrech byly zařízeny byty pro zaměstnance vodáren, což věž pravděpodobně zachránilo před demolicí. Kotelna se strojovnou a provozní prostory budovy byly zbořeny a od roku 1926 zde byla jen skladiště a dílny. Od roku 1976 slouží věž mládeži.

Čaj vysoko nad střechami

Dnes se ve věži nacházejí klubovny Domu dětí a mládeže Prahy 7. Ve třetím patře je příjemná čajovna. Ta potěší hlavně ty, kteří hledají klidný prostor s nevšední atmosférou. Díky vysokému stropu jsou zde vestavěna dokonce dvě dřevěná patra, na která může návštěvník vystoupat po strmých schůdcích, usadit se a vychutnat si čaj vysoko nad ruchem okolního světa.

„Od letošního dubna pořádáme v posledním patře vodárenské věže na Letenském náměstí kulturní večery divadla, poezie, literatury a filmu. Představujeme současné umělce a tvůrce v nevšedním prostředí,“ vzkazují případným zájemcům provozovatelé věže.

„Zajímavá je také studna s litinovou pumpou, stojící u paty věže. Má dvě rukojeti a dvě výtokové trubky. Bohužel již není funkční,“ upozorňuje letenský patriot a obyvatel ulice U Akademie Jaroslav Palas.