Romantická procházka podél vodního kanálu a odpočinek v zahradních pavilonech. Tak by již za několik let mohla vypadat Letenská pláň. A na své by si nepřišli jen pěší návštěvníci. Vzniknout by zde totiž měly i nové stezky pro bruslaře a cyklisty.

„Chtěli bychom, aby na pláni byla zachována zeleň a aby sem lidé mohli i nadále chodit bruslit, jezdit na kole a relaxovat. Zatím jde však pouze o návrh, o kterém si chceme pohovořit s místními občany,“ říká Martin Vokuš, mluvčí Prahy 7.

Od rušné třídy oddělí pláň val

Do soutěže se přihlásilo pět zájemců. Vítězný návrh je z Architektonického ateliéru Radana Hubičky. Praha 7 ho již představila veřejnosti.

„Lidé mají možnost se k návrhu vyjádřit nejen při setkáních, ale i na webových stránkách. Podrobně Informovat budeme také v magazínu Prahy 7, který do schránek dostávají všichni obyvatelé městské části,“ vysvětluje Vokuš.

Dvě jezírka umístěná na opačných koncích Letenské pláně by měl spojovat vodní kanál, který by parku dodal romantickou atmosféru.

Protože v podzemí u ulice Milady Horákové vzniknou víceposchoďové garáže, které budou vyčnívat dva metry nad povrch, je třeba vymyslet, jak je zakomponovat do projektu. Architekti proto přišli s nápadem zvýšit terén, takže se prostor Letenské pláně oddělí od rušné třídy. V místě, kde bude vjezd do tunelu Blanka, dosáhne převýšení šesti metrů, jinde se bude pohybovat mezi dvěma a třemi metry.

„Val zakrývající vystupující část garáží, které navrhoval jiný architekt, nebude podél celé pláně, ale jen nad podzemními parkovišti. Vypracovali jsme dvě řešení – s pergolou, která by chránila lidi před sluncem a deštěm a také na ní bude umístěno večerní osvětlení. Druhá varianta s pergolou nepočítá. Rušná ulice Milady Horákové se zazelená, vyrůst zde má stromořadí,“ popisuje projekt Peter Suda z vítězného ateliéru.

 V zastřešeném areálu by si návštěvníci mohli dát nejen něco k pití, ale také si zapůjčit některé sportovní potřeby.

Architekti se snažili nejen srovnat terén, ale i zakrýt sjezd do tunelu Blanka a zabudovat do navýšení vjezdy a výjezdy z garáží. Vytvořením valu by také vzniklo přirozené hlediště. Pokud by byla zvolena varianta s pergolou, vytvořil by se prostor, ve kterém by se v horkých i deštivých dnech mohly konat koncerty, mítinky a další akce.

Praha 7 by Letenskou pláň chtěla ponechat bez zástavby ke sportovnímu vyžití a relaxaci.

Revitalizace nejdříve za rok

Na prostranství by také měly stát dva zahradní pavilony s občerstvením, sociálním zařízením nebo půjčovnou sportovních potřeb.

Zatím není známo, kolik záměr bude stát. Pokud s nápadem budou souhlasit místní, mohla by revitalizace a výstavba začít poté, co bude dokončen tunel Blanka, to znamená v roce 2012. Úpravy by byly postupné, takže by provoz sadů nebyl omezen.

Co vše už na pláni mohlo stát, a nestojí

Letná – Blob, oceanárium, výstavní hala i socha Michaela Jacksona. To byly nebo stále jsou návrhy, co by na Letenské pláni mohlo stát. Zatímco některé z projektů již téměř nemají šanci na realizaci, jiné se na Letné stále mohou objevit.

Kaplického návrh Národní knihovny, který zvítězil v architektonické soutěži v roce 2007, se kvůli sporům o regulérnost soutěže i negativním ohlasům nepodařilo realizovat. Ačkoliv na jeho stavbu před volbami některé strany změnily názor, vybudování na Letné není pravděpodobné. S nabídkou postavení blobu přišel před několika dny také soukromý developer.

Podporu magistrátu již v roce 2008 ztratil plán vybudovat pod bývalým Stalinovým pomníkem oceanárium. Naopak socha Michaela Jacksona se na Letné stále objevit může. „Městská část se proti realizaci ohradila, projekt má ale všechna potřebná povolení,“ říká tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Letná je inspirací i pro mladé architekty. Martina Šmídková v soutěži Young Architect Award 2010 představila projekt výstavní haly, rozhledny a objektu sportovního zázemí, které jsou navrženy v souladu s přírodním prostředím Letné.