Dvaapadesátiletý Štefánik vedl armádní letectvo tři roky, nyní míří jako vojenský přidělenec do Švédska. Třiapadesátiletý brigádní generál Šebesta, který post velitele vzdušných sil převzal k 28. červenci, působil jako zástupce velitele od června 2013. Předtím velel základně vrtulníkového letectva a v minulosti sám létal s vrtulníkem.

Místo zástupce velitele vzdušných sil od začátku srpna převzal plukovník Petr Hromek.

Vzdušné síly české armády mají své jednotky v Čáslavi, u Náměště nad Oslavou, v pražských Kbelích, Strakonicích, Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi a Pardubicích. Celkově v řadách letectva působí zhruba 5400 vojáků. Ve své výzbroji mají mimo jiné nadzvukové letouny Gripen, vrtulníky, protiletadlové raketové systémy i letouny určené k přepravě lidí a nákladů, jako jsou Airbus a Casa. České letectvo je pravidelně nasazováno v zahraničních misích, pomáhalo mimo jiné v Pobaltí, na Islandu i v Afghánistánu.

Plní i řadu mírových úkolů, kdy zajišťuje leteckou záchrannou službu ze stanoviště v Plzni, přepravu ústavních a vládních činitelů, létá pro Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo pomáhá při přírodních pohromách.