Psal se rok 1970 a osmice mladých lidí, Jiří Galásek (22), Eva Galásková (19), Věra Klementová (19), Rudolf Čihák (25), Josef Procházka (23), Marie Procházková (18), Jaroslav Pour (21) a Stanislava Čiháková (24) s dvouletou dcerou, se rozhodla pro svůj útěk z republiky udělat nepředstavitelné: unést letadlo. Specificky letadlo typu Iljušin Il 14, mířícím z Karlových Varů do Prahy. Na palubě bylo dalších 16 nic netušících cestujících a tři členové posádky.

K únosu mohlo dojít především díky laxnosti letecké ostrahy, která osmici nechala na palubu „propašovat“ hned čtyři pistole, revolver, lovecký nůž a šroubovák. Ozbrojená skupina se rozhodla chvíli po odstartování letadla změnit jeho cílovou destinaci na západoněmecký Norimberk.

Zbraně byli připraveni použít

„Seděla jsem na zadním sedadle. Asi po deseti minutách letu se zvedl neznámý mladík, postavil se do uličky mezi dveře východu z letadla a zvolal: Ani hnout, jasný?! Držel pistoli a mířil do přední části letadla,“ přinesla tehdy Pravda výpověď Jindřišky Hotmarové, jedné z cestujících.

Vypovídal i pilot Miloslav Přikryl. „Zjistil jsem za sebou nějaký pohyb. Slyšel jsem, jak kapitán hovoří k někomu v zadní části kabiny asi v tom smyslu: Co blázníte, chlapci? Vyzýval nás, abychom okamžitě zatočili doprava a letěli na západ. K tomu dodal: Buď poletíme na západ, nebo celou posádku postřílím, je mi všechno jedno!“ líčil dramatické okamžiky.

Němci únosce nevydali

Ačkoliv byla situace vyhrocená, nakonec se naštěstí nikomu nic nestalo a letadlo po pár hodinách letu úspěšně dosedlo na norimberském letišti, kde se „spiklenci“ vzdali místní policii, zatímco zbytek ještě ten večer odletěl zpět do Prahy. Československá vláda okamžitě požádala o vydání únosců, jejich západoněmečtí kolegové však odmítli a uprchlíky soudili v zemi sami.

Nakonec pak trojice Galásek, Čihák a Procházka vzhledem k tehdejším zákonům dostali trest na 2,5 roku za německými mřížemi, ostatní vyvázli s kratšími podmíněnými tresty. Ačkoliv se tím útěk poněkud zkomplikoval, v roce 1972 se všichni společně sešli. Na rozdíl od svých krajanů byli konečně svobodní.