Doplatí na to především občané Řep, Ruzyně, Bílé hory, Lužin či Dobrovíze, kterým bude nízko nad hlavou prolétat mnohem více letadel než obvykle.

Od dnešního rána až do 9. května je mimo provoz hlavní dráha letiště a veškerý provoz z ní je odkloněn na dráhu vedlejší. Letadla tak budou přistávat převážně ve směru na Řepy a vzlétat naopak ve na směru Dobrovíz. V Řepích si podle místní starostky lidé na hluk spojený se zvýšeným provozem zvykli. „Někteří občané si stěžují, ale většina z nich je se situací smířena. Části lidí letadla nevadí, naopak jsou rádi, že je mohou pozorovat,“ říká starostka Prahy 17 Jitka Synková.

„Od letiště navíc dostáváme dost vysoké benefity, které investujeme tak, aby obyvatelům kompenzovaly zvýšený hluk z leteckého provozu,“ dodává Synková.

Existují však i městské části, které velké kompenzace od letiště nečerpají, například pražské Lužiny.

„Stížnosti dostáváme především od lidí, kteří se k nám přistěhovali nedávno. Ostatní si na zvýšený hluk v době pravidelných úprav drah již zvykli,“ říká starosta Prahy 13 David Vodrážka. Na otázku, zda zvýšený provoz vadí jemu osobně, odpovídá starosta vyhýbavě: „Jsem realista. Hluk z letadel je samozřejmě nepříjemný, na druhou stranu jsme součástí metropole a někudy letadla prostě létat musí.“

Zástupci letiště tvrdí, že plánované úpravy urychlit nejde. „Jsme si vědomi, že toto dočasné opatření ovlivní hlukovou situaci v okolí letiště. Opravy drah proto plánujeme tak, aby trvaly pouze nezbytně nutnou dobu. Naší snahou je, aby negativní dopady hluku na okolí letiště byly co nejmenší,“ tvrdí manažer Provozu letištních ploch Jan Kadlec.

To, že budou úpravy tentokrát delší, než je u pravidelných jarních a podzimních akcí obvyklé, vysvětluje letiště tím, že dojde k důležitému bezpečnostnímu opatření. „Na povrch drah naneseme tenkou protismykovou vrstvu, která zdrsní povrch a tím sníží pravděpodobnost sklouznutí letadla při přistání za špatných meteorologických podmínek,“ vysvětluje Kadlec.

Od 10. do 30. května se pro letadla uzavře vedlejší dráha, která v tomto termínu rovněž projde úpravami. Veškerý provoz se přesune zpět na hlavní ranvej. Letadla tedy budou přistávat převážně ve směru na Suchdol, vzlétat ve směru na Jeneč.