Kongresu se účastní více než 150 představitelů mezinárodních letišť a firem z USA, Evropy a Austrálie, které se zabývají výstavbou letištních ploch, řízením letového provozu, zabezpečením letišť a dalšími činnostmi v letecké oblasti, uvedla na dnešní tiskové konferenci Sophie Le Rayová, provozní ředitelka společnosti Naseba, která kongres organizuje.

Tématem přednášek budou například podpora investic na zelené louce nebo seznámení s bezpečnostním systémem letišť. "Co se týče bezpečnosti, je třeba stanovit jednotná pravidla minimálně v rámci Evropy," upozornil ředitel správy letiště v Dublinu Robert Hillard, který bude na kongresu vystupovat. Podle něj některá evropská letiště zaujímají příliš individuální přístup a jsou tak zbytečně komplikovaná. Za nejkomplikovanější považuje Hillard londýnské letiště. "Přehledná organizace letišť a nepříliš komplikovaný bezpečnostní systém by mohl být v budoucnu hlavním marketingovým nástrojem," dodal Hillard.

Hostitelem kongresu je Letiště Praha. "Téma dalšího rozvoje je pro nás klíčové. Připravujeme se na zvýšení svého potenciálu v oblasti infrastruktury, modernizace technologií a zvyšování své kapacity," řekl výkonný ředitel pro obchod, marketing a provoz Letiště Praha Jiří Pos. V letošním únoru využilo služeb ruzyňského letiště více než 714 tisíc pasažérů, což znamená meziroční nárůst o 18,3 procenta, uvedl.

Mezinárodní letecký kongres Global Airport Expansion se letos koná již potřetí. Loňský ročník se pořádal v Maroku. Prahu si společnost Naseba, která vznikla před pěti lety a soustředí se na organizování akcí pro firmy působící v podobných oborech, vybrala z důvodu plánované expanze do střední a východní Evropy. Společnost v Praze otevřela 15. dubna svou pobočku.