„Naše točna se může právem stát, vedle divadla v Českém Krumlově díky své lokaci unikátní evropskou divadelní open-air scénou. Tedy ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním využíváním scénického prostoru," uvedl starosta Pavel Caldr. Budoucí návštěvník se ale na původní místo divadelní scény těšit nemůže.

„Dochází k obnově myšlenky na navrácení přírodního divadla do Prahy 4, i když v jiné formě, podobě a na jiném místě. Pozemky bývalého Lesního divadla nejsou v majetku radnice, proto jsme hledali alternativu," vysvětluje starosta. Letos chce nechat radnice zpracovat ideový návrh, umístění točny a projektovou dokumentaci. Kdy se se stavbou začne, zatím není jasné.

Ve zmíněném divadle se obecenstvo naposledy sešlo v červnu 1997. Tehdy zhlédlo pásmo divadelních scének žáků Základní školy v Poláčkově ulici. Poté přestalo slavné Lesní divadlo existovat, protože pozemky, na kterých kdysi stálo, byly navráceny soukromému vlastníkovi.

close Zahájení divadelní sezony pod širým nebem mělo v Krči ve své době neopakovatelnou atmosféru. Navrátí staré divadelních časy nové otáčivé hlediště? zoom_in Divadelní přestavení v přírodním amfiteátru má v Praze 4 a v Krči dlouhou tradici. Například již v roce 1913 se Krč mohla pyšnit výjimečným kulturním skvostem - zmíněným Lesním divadlem. To bylo mimo jiné ve své době jedním 
z nejkrásnějších přírodních divadel u nás. Doba jeho největší slávy však spadá do časů první republiky, jejíž první léta byla obdobím velkého rozmachu divadelního života, který se těšil zájmu a podpoře veřejnosti.

Ve stálém souboru divadla působil i herec nad jiné povolaný - Rudolf Hrušínský. 
V programové nabídce byly klasické i dobové hry, operety a zpěvohry a také představení pro děti. „Rádi bychom na tuto tradici venkovní divadelní scény v Praze 4 navázali,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr. „V naší městské části působí několik divadelních scén a my víme, že si je oblíbili nejen naši obyvatelé, ale i milovníci divadla z jiných částí Prahy. Jsem si jistý, že nová točna přiláká nejen diváky, ale i nové soubory a nové umělecké projekty,“ doplnil starosta.

Podporou projektu přírodního divadla s otáčivým hledištěm se vedení městské části Praha 4 chce připojit k historickému odkazu a podpoře divadelního umění v Praze 4 a zároveň rozvinout i myšlenku kulturní identity a rozvoje kulturního turismu v celopražském měřítku. Ojedinělost projektu podle radnice Prahy 4 přivede do hlediště mladou generaci a vrátí na přední místo ve vnímání kulturní hodnoty.

close Výtvarník a potomek hereckého rodu Kristian Kodet. zoom_in „Říkám, výborně! Jsem opravdu potěšen, že se krásou a funkčností otáčivého hlediště nebude pyšnit jen Český Krumlov. Výhodou venkovního hlediště je, že v něm lidi nevydýchají vzduch, jak je tomu někdy v klasickém divadle. Ale teď vážně - návrat Lesního divadla do Krče opravdu upřímně vítám. Vždyť tam má dlouholetou tradici,“ míní výtvarník Kristian Kodet, potomek slavného hereckého rodu, kterého tato informace zastihla při jízdě do Ostravy.

Divadlo v Krči dnes připomíná ulice Nad lesním divadlem. Najdeme tu leda jeviště s orchestřištěm a nápovědou. Zbytky lavic na svazích připomínají pokusy o obnovu po roce 1990.

Předpokládaná výše investice obnovy lesního divadla je 12 milionů korun. Podle radnice Prahy 4 se ještě ve zbytku letošního roku bude zpracovávat ideový návrh, umístění točny v parku 
a projektová dokumentace.

Nejen v Krči se v Praze hrávalo pod širým nebem. Například taky v údolí Housle u Lysolají v Dejvicích, v Horních Počernicích a taky Modřanech.

Historie Lesního divadla v KrčiRok 1944 - v Lesním divadle v Krči byl zřízen speciální pavilon pro maňáskové divadlo podle projektu známého loutkářského režiséra a funkcionáře Jana Malíka, vystupoval zde jeho soubor PULS.

Rok 1946 - zřízeno i Maňáskové divadlo. V prvních poválečných letech zde rovněž hrávala Městská divadla pražská a opět se na tamním jevišti odehrála více než třetina amatérských představení. Po oficiálním zrušení divadla po sezoně 1946 ochotníci dohrávali.

Rok 1951 - posledním představením 
v Lesním divadle byla hra Vojnarka.

Rok 1958 - zchátralé objekty divadla byly zbourány.

Celkem se zde uskutečnilo více než 600 představení.