Přes silný tlak ze strany opozice i nespokojených Pražanů, kteří ve čtvrtek dopoledne na Mariánském náměstí demonstrovali proti liknavosti magistrátu právě v otázce PSP.

Ona liknavost prý může mít za následek „poškození veřejného zájmu a vychází vstříc reklamní lobby a politicko-podnikatelským zájmům nejrůznějších kmotrů." Opoziční zastupitelé varovali, že vedení města před sebou pouze sune problémy, aniž by byla patrná snaha je řešit.

„Na programu nebyl žádný mimořádně důležitý bod," konstatoval například exprimátor, nyní opoziční zastupitel Bohuslav Svoboda (ODS). „Už víme, proč na straně městské rady nebyla vůbec chuť svolávat zastupitelstvo," zmínil bývalý náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Přestože těsná koaliční většina zastupitelů za ANO, ČSSD a Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) smetla ze stolu návrhy TOP 09 na změnu programu schůze především ve prospěch projednání PSP, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se tomuto ožehavému tématu nevyhnula. Chtě nechtě musela reagovat na interpelace demonstrantů.

Čtěte také: Pražská opozice neprosadila projednání opencard ani problém s IT

„Proč Praha důrazněji nereaguje na sporný krok MMR pod vedením Karly Šlechtové (nestr. za ANO) a komu nastalý chaos plynoucí z pozastavení platnosti PSP vlastně prospěje?" Tak se, mimo jiné, ptali rozzlobení Pražané.

Krnáčová ujistila, že problém kolem PSP se město snaží řešit a vinu na pozastavení jejich platnosti připsala bývalému vedení v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (nestr., dříve TOP 09). Prý se dostatečně nedrželo zákona při schvalování předpisů.

„Praha se nedostatečně brání ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), které bezdůvodně pozastavilo platnost Pražských stavebních předpisů (PSP). To povede k chaosu i nekoncepčním krokům v utváření budoucí podoby hlavního města."

Tak zněla hlavní výtka adresovaná primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) od architektů a studentů architektury. Ti ve čtvrtek demonstrovali před budovou magistrátu na Mariánském náměstí za zachování PSP v platnosti. Nepříjemným interpelacím v rámci čtvrtečního zasedání zastupitelstva hlavního města posléze Krnáčová čelila zhruba hodinu a vyslechla si i velmi ostrou kritiku.

Čtěte také: Demonstranti žádají odchod vedení ministerstva kvůli stavebním předpisům

„Lepšího primátora bych vyřezal z libovolného banánu," prohlásil na plénu například ředitel obecně prospěšné společnosti Acta non Verba Vojtěch Razima, který dlouhodobě bojuje proti billboardové lobby. Právě té, nejen podle Razimy, pozastavení platnosti PSP nahrává. „Zneplatněním PSP padá regulace velkoplošné reklamy i v památkové zóně," dodal Razima s tím, že billboardová lobby právě kvůli zmíněné regulaci hrozila arbitrážemi.

Proděkan Fakulty architektury ČVUT Petr Hlaváček pro změnu poznamenal, že celostátní stavební předpisy, které nyní PSP nahrazují, jsou pro potřeby metropole naprosto nevyhovující. „Již zpracované projekty jsou navíc na vyhození," míní Hlaváček. Další účastník demonstrace Jiří Plos vedení Prahy doporučil, aby se kroku MMR bránilo u Ústavního soudu. „Město má šanci na úspěch," je přesvědčen Plos.

„Naše rada se snaží napravit škody, které způsobila předchozí rada vedená primátorem Hudečkem. V této věci je MMR nadřízeným orgánem, nedá se nic dělat," odpověděla v jedné z interpelací Krnáčová, na další slíbila odpovědět písemně.

„Je celá řada lobby, které si nepřejí, aby Pražské stavební předpisy v původní, nebo pozměněné podobě platily dál. Tento předpis považuji za inovativní a je žádoucí, aby byl zachován i za cenu částečné novelizace, pro kterou jsem už připravil zadání a bude snad projednáno a schváleno na radě už příští týden," reagoval náměstek primátorky pro oblast územního plánování Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Čtěte také: Občané zasypali primátorku dotazy na stavební předpisy

Demonstrace za zachování PSP v platnosti se ale podle něj měla konat ne před magistrátem, ale před budovou MMR. „Držte palce novému vedení města, aby nepodléhalo tlakům, teď už dokonce i z ministerstva," zvolal k demonstrantům Stropnický.

Kritici PSP tvrdí, že pro změnu nahrávají developerské lobby. Například tím, že developerům umožňují u nových projektů počítat s menším počtem parkovacích míst, než je dáno českými normami. Tím by developeři výrazně ušetřili.

Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) stále tvrdí, že PSP jsou nezákonné a nevymahatelné. Žádné lobby prý nepodléhá. Prý jen trvá na tom, aby PSP byly v souladu s pravidly Evropské unie. „Například chybějící notifikace Evropskou komisí je nezbytná," sdělila ministryně. Ani s tímto argumentem ale zastánci PSP nesouhlasí. Podobnou notifikaci stavebních předpisů se prý z evropských měst může prokázat pouze Madrid.

„Notifikace Evropskou komisí není potřebná. Je záminkou jak dosáhnout změn v již schválených pražských stavebních předpisech," potvrdil mimo jiné i europoslanec a ex-zastupitel hlavního města za ČSSD Miroslav Poche.

Architekt Josef Smutný: Ministryně Šlechtová podlehla tlakům lobby

close Ministryně pro místní rozvoj Věra Šlechtová. zoom_in Spoluorganizátor čtvrteční demonstrace a architekt Josef Smutný Pražskému deníku řekl, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) podlehla tlakům buď na základě svých odborných neznalostí, nebo politických dohod, když nechala pozastavit platnost Pražských stavebních předpisů (PSP).

Splnila demonstrace na podporu PSP Vaše očekávání?

Nejspokojenější budu, až toto shromáždění bude vyslyšeno pražskými radními a zastupiteli. Velká účast lidí je ale příjemná a neočekávaná (přišlo kolem 250 lidí - pozn. red.) a jsem rád, že tu nejsou jenom architekti, ale i laická veřejnost.

Za organizátory jste vyzval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou k odstoupení, proč?

Důvod je zásadní, protože právě paní ministryně podlehla tlakům buď na základě svých odborných neznalostí, nebo politických dohod a způsobila absolutní chaos. Myslíme si, že nejednala morálně ani legislativně správně a jediný důvod, kterým oficiálně odůvodňuje neplatnost PSP je chybějící notifikace u Evropské komise. Tato ale není potřeba.

Ministryně Šlechtová podle vašeho názoru podlehla něčí objednávce?

Nevím jaké objednávce nebo tlaku podlehla, ale jistě podlehla. A spolu s ní i někteří lidé z jejího okolí, které jsme vyzvali k odstoupení také.

Jak by teď podle vás mělo vedení města postupovat?

Praha by z principu neměla přijmout nařízení svého nadřízeného orgánu ministerstva a říct ne. Podle zákona by se pak ministerstvo mělo odvolat k Ústavnímu soudu, který by pak rozhodl. Pro tento případ by si ministerstvo mělo připravit doklad z Bruselu, že notifikace PSP je nutná.

To by bylo ze strany města dostačující?

Město by určitě mělo také dál pokračovat na novelizaci, jak o tom sám mluvil i radní Stropnický a mělo by ji podle mého názoru dělat s původními autory, protože kontinuita je tady nezbytná. Diskuze o různých úpravách je určitě možná, ale za konceptem si stojíme, protože už dlouho funguje v mnoha velkých evropských městech, která dnes obdivujeme.