Sám ovládá historické i sportovní zbraně, mezi nimi třeba šavli, kord, nebo bodák. K šermu se přitom dostal náhodou. Ne, že by ho rytířské romány vždycky nebavily, vzít do ruky kord ale nebyl úplně jeho nápad.

„Šel jsem se přihlásit na vzpírání. Bylo mi 13 let. Kamarád chtěl, abychom chodili vzpírat. Dělali jsme ve škole tehdy gymnastiku, takže jsme měli dobrou kondici," vzpomíná. Jenže ve vzpírárně jim řekli, že jsou na to ještě mladí. „Vedle v tělocvičně cinkaly zbraně, vylezl spolužák a říkal, co děláme, ať se přihlásíme na šerm." A tak vše začalo.

Inspiroval ho Eduard Wagner

Leonid Křížek se nejprve učil u mistra Justa v dnešním klubu Bohemians. Poté přešel do Riegelu, nejstaršího šermířského klubu u nás, kde už zůstal. „V Riegelu měli výlohu s kresbami plukovníka Eduarda Wagnera. To mě velice zaujalo," vypráví.

close V ŠERMÍRNĚ ČŠK Riegel. info Zdroj: archiv Leonida Křížka zoom_in

Právě plukovník Wagner se stal jeho velkým vzorem. „Před válkou byl důstojník u dragounů. Učil se zacházet se šavlí na koni." Nejen to mladému Leonidu učarovalo. V roce 1962 vznikla v Riegelu první skupina historického šermu v Praze a v tehdejším Československu vůbec. Byla to naprostá novinka.

„Pan plukovník Wagner měl vizi předvést lidem ukázky z historie šermu," vzpomíná. „Já jsem ale členem první skupiny nebyl. Odmítali mě přijmout kvůli špatnému zraku." Ani špatný zrak ho ale na cestě k historickému šermu nezastavil. Právě naopak. Oblé brýle a elegantní motýlek jsou dnes pro Leonida Křížka téměř poznávacím znamením. K tomu samozřejmě také pečlivě zastřižený vous. Právě elegance a hlavně také romantika k šermu neodmyslitelně patří.

Bitvy musí být opravdové 

„Šerm je spojený s romantikou rytířských románů a filmů. První romantické filmy, ve kterých se šermovalo, pro mě byly velice inspirující," vysvětluje. Inspirovali ho nejenom při tréninku či psaní, ale také při přípravě scénářů velkých bitev. Nadšenci při nich obléknou historickou výzbroj a oblek a návštěvníkům předvádějí, jak probíhala například husitská bitva u Sudoměře.

Na první bitvu, kterou v roce 1985 pomáhal připravit, se přišlo podívat několik tisíc diváků. „Moje myšlenka od začátku byla, aby byly bitvy opravdové. Scénář určoval jen taktiku, nešlo o divadlo." Na vlastní kůži si tak mohl vyzkoušet, jak válčili husité a další. Právě doba husitská je jedním z jeho nejoblíbenějších historických období.

close VÝCVIK italské školy šermu šavlí Barbasetti. info Zdroj: archiv zoom_in

„Od dětství jsem miloval husity. S přítelem Dolejším jsme naši knihu Husité doplnili podtitulem Vrchol válečného umění v Čechách. Každá doba si je přivlastnila, každý režim si v nich našel něco pozitivního," vysvětluje. Mimo jeho zájem nezůstaly ani křížové výpravy, nebo napoleonské války. Vášeň pro šerm ho neopouští. S šavlí v ruce trénuje třikrát týdně a věnuje se i výchově malých šermířů.

Leonid Křížek- se narodil 18. srpna 1947
- po maturitě se vyučil sazečem a ve svém oboru působil až do roku 1989
- byl šéfredaktorem měsíčníku Militaria a v současnosti vede své nakladatelství Elka Press
- napsal šest knih a více než padesát jich přeložil
- celý život se věnuje historickému šermu

Čtěte také: Matyáš Kulich: Snowboardista, který staví pro Pražany hřiště