Zeď Maltézské zahrady naproti francouzskému velvyslanectví se stala místem, kde lidé vyjadřovali své drobné osobní vzdory vůči totalitě. Přitom zprvu se tam objevovaly nevinné vzkazy populárnímu herci Janu Werichovi, který žil nedaleko. Protistranické verše, slogany či malůvky však tehdejší vládnoucí a represivní složky rychle mazaly.

Po roce 1980 byla zeď symbolickým pražským pomníkem Johna Lennona. Po revoluci se zde realizovali různí umělci nebo jen milenci s melancholickou duší. Pro návštěvníky hlavního města je Lennonova zeď lákavou atrakcí, velmi fotogenickou.

Texty písní člena legendárních Beatles a mírová poselství se teď na pražskou Kampu vrátily. Akce vznikla jako osobní iniciativa několika lidí v čele s Pavlem Šťastným, autorem loga Občanského fóra, který připravil i logo ke 30. výročí sametové revoluce. Spoluorganizátorem je také Hospodářská komora České republiky, která chce letošní výročí prezentovat jako 30 let svobodného podnikání.

Básnička místo sprostých výkřiků či malůvek

„Pestrobarevně pomalovaná Lennonova zeď v srdci Prahy na Kampě byla dávným předrevolučním symbolem svobody v České republice. Za posledních 30 let se zeď stala jednou z nejvyhledávanějších turistických lokací Prahy. V současné době však trochu ztrácí svou původní uměleckou tvář,“ uvádí organizátoři na facebookové události s názvem Zahájení oslav 30 let svobody v České republice. Šťastný serveru iDNES.cz řekl, že záměrem akce je navrátit zdi a místu jeho někdejší poslání a přimět kolemjdoucí, aby namísto sprostých výkřiků či malůvek na zeď připojili básničku.

Společné výtvarné dílo dvacítky lidí včetně autorů projektu Láska na Velkopřevorském náměstí má 150 metrů čtverečních. Jedním z motivů je název Lennonovy skladby All you need is love ve třiceti jazycích. Grafici tvořili vkleče u země nebo z výšky na lešení. Dění strhlo i náhodné kolemjdoucí. „Sametová revoluce také začala setkáním a spojením lidí se stejnými názory a ideály,“ píše Šťastný a spol. na sociální síti.

Kromě pondělní malostranské akce připravil Šťastný také putovní výstavu 30 let svobody, která u příležitosti návštěvy předsedy Senátu Jaroslava Kubery začne v sídle ománského parlamentu v Maskatu 25. března. „Cílem výstavy je podle Šťastného ukázat světu historii událostí před 30 lety, vznik loga Občanského fóra a rozvoj kulturních a společenských vztahů s ostatními zeměmi. Má také ukázat rozvoj českého podnikání za uplynulých 30 let. Pavel Šťastný je předsedou Česko-ománského výboru Hospodářské komory,“ píše iDNES.cz.