„Housenka má symbolizovat čas zakuklení a čekání, co z ní vzejde, zda se z ní vylíhne krásný motýl nebo požere vše kolem. Podle autora je i v dnešní době tato myšlenka stále aktuální a housenka neztratila nic ze svého poselství,“ píše radnice městské části v tiskové zprávě.

Místostarosta Jan Lacina (STAN), jenž má v gesci i kulturu, uznává, že Gebauerovo dílo provokuje. Není to tak dávno, kdy kvůli jednání Prahy 6 vznikla politicko-diplomatická přestřelka na mezinádorní úrovni. Rusko se zlobilo, že zastupitelé v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) rozhodli o odstranění pomníku sovětského maršála I. S. Koněva. Na dejvickém náměstí Interbrigády se konaly demonstrace odpůrců i zastánců demolice. Kontroverze vyvolala rovněž loni odhalená socha rakousko-uherské panovnice Marie Terezie na Hradčanech od Jana Kovaříka.

Slavnostní odhalení sochy Marie Terezie se ve stejnojmenném parku na Praze 6 konalo v úterý 20. října 2020.
OBRAZEM: Na Hradčanech stojí nová socha panovnice. Líbí se vám Marie Terezie?

„Umění není jenom o kráse, má taky inspirovat, vyvolávat otázky, vzdělávat, provokovat i bavit. K mé velké radosti postupem let rozhořčených reakcí obyvatel ubývá a těch tolerantních, poučených i nadšených přibývá. Vypadá to, že jdeme správným směrem,“ hodnotí radní Lacina.

Autor: Sochy ventilují agresivitu

Na případné negativní reakce je připraven také autor. „Ve veřejném prostoru se potkávají nejen znalci umění nebo snobové, ale hlavně běžní lidé. Jdou kolem, a buď je to přitáhne, nebo naštve. Sochy ventilují agresivitu, když o nich lidé diskutují, a to je dobře,“ míní Gebauer, dlouholetý profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Letos osmdesátiletý sochač byl ve Střešovicích sousedem prezidenta Václava Havla, jemuž věnoval pámátník ve tvaru srdce na piazzettě u Národního divadla.

Meteorit na Vítězném náměstí.
Vítězné náměstí „zasáhl“ meteorit. Připomíná 100. výročí založení městské části

Housenka je v pořadí druhým Gebauerovým dílem v Praze 6. Obludy – herní místo pro děti ve veřejném prostoru – na sídlišti Dědina byly první. Vítězné náměstí, jemuž se lidově říká „Kulaťák“, zdobí také Asteroid od Michala Gabriela. „Obě díla má radnice bezplatně zapůjčená na půl roku,“ oznámil mluvčí Jiří Hannich s tím, že tato akce souvisí s letošními oslavami 100. výročí od založení městské části.