Neurologická péče v hlavním městě je podle pražských neurologů ohrožena.

Podle domluvy pražského primátora Bohuslava Svobody s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) by se měla soustředit do Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice Na Homolce. Většina neurologů z ostatních nemocnic totiž dala výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

Lékaři z Homolky včera varovali, že na převzetí péče nemají kapacity.

Po 1. březnu nebudou kapacity

„Případné akutní zvýšení požadavků na péči o neurologicky nemocné v naší nemocnici by podle našeho názoru vedlo k situacím, které by nebyly z kapacitních důvodů řešitelné. Lékaři by tak byli vystaveni riziku konat nekolegiálně a také eticky, medicínsky i právně špatně,“ napsalo 11 neurologů podepsaných pod oficiálním prohlášením, které rozeslali médiím.

Prohlášení zaslali lékaři také ředitelství své nemocnice, ministrovi, magistrátu a České lékařské komoře. Uvedli v něm, že chtějí nadále poskytovat kvalitní neurologickou péči. Obávají se ale, že by při překročení kapacit takovou péči zajistit nemohli.

„Pokud by tato situace hrozila, budeme se jejímu vzniku bránit důsledným uplatňováním zákoníku práce včetně limitů přesčasové práce
a volna po noční směně,“ píše se v prohlášení. Neurologové z Homolky podporují odborovou akci Děkujeme, odcházíme, výpověď prý ale sami nedali kvůli dobrým vztahům s vedením nemocnice a možnosti vykonávat kvalitní medicínu.

Akci odborů podpořili v prohlášení také neurologové z Fakultní nemocnice Motol. „Vzhledem k počtu podaných výpovědí na naší klinice bude z kapacitních důvodů velmi problematické zajistit kontinuitu neurologické péče i v naší spádové oblasti,“ varovali. Podle lékařů Heger vystavuje pacienty krizové situaci, místo aby problém konstruktivně řešil.

Praha chce pomoci

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) očekává, že krize se nejvíce dotkne právě oboru neurologie a také anesteziologie. Stále je však přesvědčen, že akutní a chronické případy dokáží v jednotlivých nemocnicích, zejména Na Bulovce a na Královských Vinohradech, zajistit jednotky intenzivní péče. „Částečně počítáme i s přesuny pacientů do jiných nemocnic, zejména do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích,“ vzkázal Svoboda. Již nyní na magistrátu pracuje na vytvoření koordinačního centra, které by mělo pomoci usměrňovat přesuny jednotlivých pacientů.

(čtk, red)

Více k tématu čtěte ZDE