Sehnat praktického lékaře, zubaře, gynekologa nebo pediatra je v Praze pořádně těžké. Test Deníku ukázal, že většina lékařů o nové pacienty nestojí, více než polovina z nich oznámila, že bohužel nepřijímá a máme to zkusit jinde. Jen minimum z nich nás velkoryse odkázalo na kolegy, kteří by snad ještě nabírat měli. U ostatních musíte projít přísnými kritérii. „Už máme plno, ale pokud nebudete vyžadovat návštěvní službu, tak vás ještě přijmu,“ kladla podmínky například smíchovská praktická lékařka Věra Pospíšilová.

Přijímali jen čtyři z deseti

„Už bereme jen lidi, kteří u nás mají rodinné příslušníky,“ tvrdil personál strašnické ordinace Aleny Hytychové. Z deseti namátkově vybraných lékařů nás byli ochotni vzít pouze čtyři. Ještě tragičtější ale byla situace u stomatologů, kde pacienty objedná na preventivní prohlídku pouze jediný. „V Praze v současné době připadá na jednoho zubaře kolem 1500 lidí. Nedostatek stomatologů je způsoben hlavně tím, že lékařské fakulty přijímají málo studentů,“ objasnil viceprezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Současní zubaři podle něj navíc stárnou. Typickým odborníkem přes chrup je podle něj asi padesátiletá zubařka.

Problémy se sháněním odborníků mohou mít v Praze i maminky. Připravit se musejí na omezení ordinací, hlavně co se věku dítěte týká. Buď nesmí jít o miminka, nebo naopak uspějí pouze s novorozenci. V prvním případě je důvodem fakt, že se někteří pediatři nedokáží vyrovnat s letošním zvýšeným počtem narozených dětí. Někde také platí čím dříve, tím lépe. Například v Krči dostanou doporučení přihlásit potomka hned, vzhledem k chystanému stop stavu ordinace. Podobné je to u gynekologů.

Nelze než vyvinout tlak

„Pokud máte trvalé bydliště v našem obvodu, přijmout vás musíme, je to naše povinnost,“ sdělila Dagmar Zavadilová z Prahy 4-Hájů. Někteří z odborníků ale tento fakt raději zamlčeli a omezili se na jedno slovo – „nepřijímáme“. Aco mají odmítnutí pacienti dělat? Obvolávat, nebo lékaře dál obcházet dosobně? „Pokud pacienta nevezme žádný z lékařů v obvodu, kde žije, měl by si od nich vyžádat papír, že jsou vytížení, a obrátit na příslušnou pojišťovnu. Ta už nápravu zjedná,“ radí neúspěšným prezident svazu pacientů České republiky Luboš Olejár. „Tlak na lékaře je v tomto ohledu oprávněný," tvrdí.