„Praha po dvou letech připravila materiál bez spolupráce městskými částmi, policií i Národní protidrogovou centrálou," vysvětlila své zásadní výhrady radní Prahy 4 a šéfka tamní Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Lucie Michková. Doplnila, že řešena musí být nejen problematika drogově závislých, ale především bezpečnost Pražanů.

Michkové, ale ani dalším radním Prahy 4 se prý nelíbí, že vedení města hodlá zastupitelstvu předložit dokument, který údajně zřizuje a tedy i legalizuje  takzvané „šlehárny", tedy aplikační místnosti, kde si mohou narkomani vpravit drogu rovnou do žíly. Michková se obává, že takové „šlehárny" by se mohly dostat do rozporu se zákonem.

Prý moderní řešení

Radní hlavního města Martin Dlouhý je ovšem jiného názoru a za vlnou nevůle radnic spatřuje jejich parciální zájmy. Prý je chápe, ale radnice by podle něj měly přistoupit na moderní koncepci, která podle jeho slov klade důraz na podpůrnou léčbu a především ambulantní péči o narkomany přímo v terénu.

Dlouhý uvedl, že v materiálu, který nyní poputuje do zastupitelstva je počítáno nejen se zřízením kontroverzních aplikačních místností, ale i chráněného bydlení, či denních stacionářů. Celý program by měl Prahu vyjít zhruba na 50 milionů korun. „Jsem přesvědčen, že to bude krok správným směrem," konstatoval Dlouhý.

Chybí prevence…

Michková je ale neoblomná a hovoří prý přímo za obyvatele Prahy 4. „Protidrogová politika hlavního města takřka pomíjí důležitou primární prevenci, nesnaží se odradit prvouživatele od užívání drog, řeší spíše servis pro uživatele drog, a to nelze akceptovat," zdůraznila.

„Za Prahu 4 jsem již před dvěma lety požádala Národní protidrogovou centrálu o spolupráci na nutných legislativních změnách v drogové problematice. Magistrát ale s našimi podněty nepracuje, a přitom by naším společným zájmem měla být ochrana občanů, jejich zdraví a majetku," doplnila Michková s tím, že centra pro podpůrnou léčbu narkomanů by rozhodně neměla být umísťována v hustě obydlených lokalitách, nýbrž by měla být soustředěna v nemocničních areálech.

Jak již bylo zmíněno, Michková není sama, koho materiál, schválený radou hlavního města zdvihl ze židle. Podobný postoj za Prahu 8 zaujal i tamní starosta Jiří Janků. I jemu prý vadí, že zástupci městských částí nebyli přizváni k přípravě koncepce. Už dříve se pak ohradil proti možnému vzniku nízkoprahového centra pro drogově závislé na Palmovce.

„Také my i náš protidrogový koordinátor jsme jednoduše byli postaveni před hotovou věc. Takové pokoutné jednání ze strany hlavního města je neakceptovatelné," vzkázal včera magistrátu radní Prahy 1 Ivan Solil. Ujistil, že Praha 1 udělá vše proto, aby se koncepci ubránila. „Není možné, aby uprostřed památkové rezervace byly zřízeny aplikační místnosti, kudy denně projde i několik stovek narkomanů," dodal radní Prahy 1.