Zrající makovice

Jenže důvod k radosti to být nemůže. „Kromě toho, že jsou přes léto pořádány různé akce, tak dozrávají makovice. Narkomané se na těch pár měsíců přeorientují právě na ně a vracejí se až v září s velkými abstinenčními příznaky,“ vysvětlil protidrogový odborník Jiří Presl z centra Drop In.

Užívání tvrdých drog se podle expertů drží už několik let zhruba na stejné úrovni, každým rokem však přibývá lidí experimentujících s měkkými drogami.

Statistky center potvrzují výpovědi středoškoláků. „Občas kouřím marihuanu a nemyslím si, že by to na mě mělo špatné účinky. Extázi jsem zkusila jednou, na technu, ale nebylo proč v tom pokračovat. Je ovšem pravda, že tam na ní ujíždí hodně lidí. Nikdo vám ale nic nenutí,“ řekla Deníku Katka z Prahy 4, které bude v říjnu 18 let.

close zoom_in

Podle Ivana Doudy z Drop In jsou preventivní programy kvalitní, zlepšit by se ale mohl přístup rodiny a školy. „Na děti mají největší vliv, problém však někdy podceňují,“ míní Douda.

Podle Korandy je navíc pro dětské narkomany těžké přihlásit se k léčbě, jelikož je detox pouze začátkem dlouhé odvykací kúry. „Ročně hospitalizujeme kolem 270 pacientů, kteří tu stráví sedm až jednadvacet dnů, to záleží čistě na jejich vůli. Většina našich pacientů je závislých na pervitinu, rozmohla se i spotřeba subutexu, jenž měl původně sloužit při substituční léčbě závislosti na heroinu,“ uvedl Koranda.

Kokain zvolna vytlačuje extázi

Praha - Nejoblíbenější drogou mezi mladými lidmi je marihuana a hašiš. Důvodem je nejen jejich nízká cena (250 korun za jeden gram), ale i snadná dostupnost.

Mladí lidé se s těmito lehkými drogami setkávají ve školách, ale i v místě bydliště nebo v centrech měst. V Praze jsou drogy často nabízeny v okolí Národního divadla, Václavského náměstí, I. P. Pavlova či Karlova náměstí. Mezi další snadno získatelné a hojně užívané drogy patří tzv. taneční droga, tedy extáze. Tu vyzkouší skoro dvě třetiny návštěvníků víkendových diskoték či technopárty.

„Extáze je do jisté míry trendová droga, užívá se pro zábavu na party, i když v poslední době ji v oblíbenosti střídá kokain. Dřív totiž děti ohromily své kamarády tím, že si vzaly extázi, dnes už tomu tak není. Tento jev je srovnatelný s Evropou,“ řekl Deníku Jiří Presl, vedoucí lékař centra Drop In.

Odborníci očekávají, že vlnu kokainu máme ještě před sebou. „Stejně jako u extáze přichází obliba kokainu s mírným zpožděním,“ vysvětluje Presl.

Obliba tvrdých drog stagnuje, přičemž pořadí jejich rozšířenosti se příliš nemění. V poslední době mezi ně ovšem přibyl přípravek, který původně začali lékaři dávat narkomanům jako náhražku heroinu. „Nejoblíbenější jsou pervitin, subutex a heroin,“ potvrdil Martin Strnad z občanského sdružení Sananim.

Podle výzkumu Ústavu zdravotních informací a statistiky ČR vyzkoušelo drogu alespoň jedenkrát v životě 22,3 procenta Čechů ve věku mezi 18 až 64 lety. Ve věkové kategorii 18 až 24 let má vlastní zkušenost s požitím drogy skoro 40 procent dotázaných.

Nepodlehnout znovu je těžké

Praha - Detoxem Nemocnice Milosrdných sester prošel i sedmnáctiletý Roman z Prahy. Zhruba před rokem začal kouřit marihuanu a poté přešel na pervitin. Ovšem jen na chvíli. Do detoxikačního centra pro děti a dorost přišel kvůli své závislosti na heroinu. K drogám se dostal jako mnozí jiní, přes partu, a rodina se o jeho závislosti dozvěděla, když Romana našel jeho otec na půdě, jak si píchá drogu do žíly.

Chlapcovi rodiče začali obvolávat různé odborníky a nakonec ho odvezli na detox. Odvyknout se nyní snažil už potřetí, předchozí dva pokusy byly neúspěšné, protože se vždy po léčbě vrátil ke své staré partě.

„Teď už bych to chtěl zvládnout, kvůli rodině i kvůli sobě, předtím to bylo pořád dokola. Tentokrát tu jsem ze soudní moci, takže budu pokračovat v léčbě i další měsíce, to by mi mohlo pomoci,“ doufal Roman ve své vyléčení. Po pobytu na detoxu měl odcestovat zhruba na tři měsíce na odvykací kúru do Dvora Králové.

Roman měl sice jako mladistvý problém s krádežemi, v poslední době si však na drogy vydělával prodejem časopisu. Denně si tak dokázal obstarat tisíc korun, což mu stačilo na jeho dávku.

„Chci si vše dát do pořádku a už zůstat čistý. Takhle akorát trápím svou rodinu, kterou jsem už dvakrát zklamal,“ vyslovil minulé pondělí při rozhovoru s Deníkem Roman své přání. O dva dny později však utekl z vycházky, na kterou ho vzala jeho matka.