Nové domy mají dvě varianty své podoby: v jedné má mít jedna z plánovaných budov 26 nadzemních pater. „Upřímně mě překvapilo, že vůbec takový záměr existuje. Všichni kandidáti stavěli v komunálních či senátních volbách svou kampaň na tom, že nedopustí stavbu věžáků," svěřuje se Láska.

Začal proto i sám brojit proti stavebnímu záměru. Udělal elektronickou petici, kterou mu podle jeho slov podepsalo už 600 lidí. Zároveň vystoupil na nedávné demonstraci proti výstavbě na Lužinách a chtěl, aby zastupitelstvo závazně odhlasovalo, že je proti věžákům.

Přes vedení radnice se však tento návrh nedostal na jednací řád, protože je dostatečné, když takové stanovisko už odhlasovala rada městské části. Ostatně vedení Prahy 13 vnímá senátorovo vystupování jako vypočítavé.

Není žádným velkým tajemstvím, že jsou vztahy mezi senátorem Václavem Láskou a vedením radnice Prahy 13 napjaté. A to i přesto, že by se dalo říci, že obě strany mají stejného nepřítele - obě jsou proti výstavbě na Lužinách. Přesto má starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS) výhrady vůči Láskově vystupování.

Bez mimořádných pravomocí

„Senátor Láska nemá v této záležitosti žádné mimořádné pravomoci, takže je zřejmé, že mu jde především o zviditelnění své osoby a ne o spolupráci. Veřejné proklamace a demonstrace vypadají v médiích hezky, ale ve správním řízení nehrají žádnou roli," řekl hlava radnice.

Vodrážka zároveň dodal, že probíhající řízení zkoumající vliv projektu na životní prostředí je v rukou magistrátu hlavního města, konkrétně náměstka primátorky Matěje Stropnického, stranického kolegy senátora. Tím směrem by měl Láska podle starosty napřít své úsilí.

Tímto směrem se už senátor vydal. Se Stropnickým už Láska spolupracuje a spolu se staví proti věžákům na Lužinách. Zároveň si je vědom toho, co říká Vodrážka, že jako senátor nemá potřebné páky. Svůj post však vnímá vyjma zákonodárné práce v horní komoře Parlamentu, která nijak v této věci nepomůže, jako malého ombudsmana ve svém volebním obvodě.

Snaží se prý zprostředkovávat kontakt mezi lidmi a úřadem. Láska zároveň nevnímá svou účast na demonstraci jako zviditelnění sebe, ale jako možnost, jak díky sobě na akci upozornit. Přitom vůbec neřeší, s kým že demonstruje.

Vizualizace víceúčelových mrakodrapů u Obchodního centra Lužiny v Praze 13.

Vizualizace víceúčelových mrakodrapů u Obchodního centra Lužiny v Praze.

Demonstrace proti výstavbě

Poslední demonstrace proti výstavbě totiž pořádali lidé, kteří byli i proti rekonstrukci Obchodního centra Lužiny, jehož novou podobu si však mnoho místních lidí pochvaluje. „Vůbec jsem nehodnotil, proti čemu demonstrovali dřív. Každý problém, který přijde, hodnotím samostatně. Pokud lidi řeknou: ‚My s tím záměrem nesouhlasíme!' tak je nekádruji. Spojuje nás stejný cíl, a ten by momentálně měl být asi hlavní," vysvětluje Láska.

Jemu a ostatním kupříkladu vadí, že už nyní je v okolí nedostatek školek a zubařů. Polyfunkční stavba počítá s asi 300 byty, což by byla pro sídliště další zátěž. Ostatně podle Lásky vadí plánovaná výstavba i autorovi Jihozápadního města, architektovi Ivo Obersteinovi. Podle něj je prý už nyní sídliště na maximální kapacitě.

Také by ubylo nejspíš zeleně a parkovacích míst. To jsou ostatně i věci, které vadí Praze 13. „Ideální by bylo, kdyby plocha zůstala nezastavěná a byla využívána stejným způsobem jako dosud, k zásobování obchodního centra a parkování," uvedl Samuel Truschka, mluvčí Prahy 13.

Že jsou lidé i politici proti, vnímá i investor. „Jsme si bohužel vědomi faktu, že v dnešní době každá větší stavba budí nevoli jisté části obyvatelstva, která za vším hledá nekalé záměry investorů," uvedl zástupce investora Radek Menšík. Dodává však, že návrh dostavby obchodního centra Lužiny vychází z nedokončené urbanistické koncepce.

Kritika vedení Prahy 13

Už původně se počítalo s vytvořením polyfunkčního celku určeného jak pro komerční využití, tak pro bydlení. Menšík rovněž prozradil, že v rámci dořešení této lokality byl ke spolupráci přizván v zájmu zachování kontinuity a celistvosti návrhu původní spoluautor a český architekt Ladislav Lábus.

Podle demonstrujících odpůrců je ale prý jedno, že se na stavbě má podílet významný architekt. Samotný záměr vnímají jako špatný. Kupříkladu Láska však kritizuje i vedení Prahy 13.

„Nevěřím tomu, že současné vedení radnice je proti výstavbě. Sice to hlásají, ale nic pro to nedělají. Ohrazují se proti návrhu s šestadvaceti patry, ale projekt s šestnácti patry nějak skousnou. Nakonec budou tvrdit, že zachránili situaci tím, že bude o deset pater méně," míní Láska, který však přiznává, že neviděl argumenty proti stavbě polyfunkčních budov, které Praha 13 poslala k posouzení vlivu projektu na životní prostředí.

Proti senátorově tvrzení se ohrazuje starosta Vodrážka s tím, že Praha 13 se ke všem variantám, které obdržela, vyslovila jednoznačně negativně a v rámci řízení posuzující vliv na životní prostředí předložila kvalifikované výhrady k záměru.

Krátce o situaci na LužináchInvestorem kritizované stavby, jež by měla vyrůst vedle obchodního centra jsou společnosti Lužiny Alfa a Lužiny Beta, které většinově vlastní firma City West Investors sídlící v Londýně. Investor by chtěl začít brzy stavět dva domy nad stanicí metra B Lužiny.

Podoba polyfunkčního objektu, který by měl být napojen na už několik let postavené obchodní centrum, má dvě varianty, jak vyplývá z dokumentace pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA), kterou se zabývá magistrát hlavního města.

Zatímco první varianta navrhuje patnácti a šestnáctipodlažní budovy, ve druhé variantě vyroste západní budova až na 26 nadzemních podlaží. Celkem by v rámci projektu mělo vyrůst okolo tří set bytů. Obě varianty se nelíbí lidem z okolí a jsou proti nim, před dvěma týdny proběhla i demonstrace, na níž dorazilo okolo 200 lidí.