Petřínská rozhledna se noc co noc ponořuje do několika odstínů bílé. Koncem prosince by ale mohla vypadat jako vánoční stromeček. O takové možnosti debatují v městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se od loňska stará vedle 135 tisíc „kandelábrů“ také o „architekturní“ osvětlení 140 pražských památek, z nichž právě Petřínská rozhledna disponuje nejmodernější technologií.

Podle šéfa THMP Tomáše Jílka je taková proměna turisticky oblíbené technické památky pomocí speciálních světelných efektů už na hraně estetické únosnosti. „Konzultujeme to i s hygieniky a památkáři. Jako servisní organizace dbáme také o to, aby stále používanější speciální svícení rozhledny nezpůsobovalo nadměrný světelný smog a aby to nebyla příliš velká ‚divočina‘ à la Las Vegas,“ zdůraznil Jílek.

Pětašedesát metrů vysoká stavba, vybudovaná roku 1891 po vzoru Eiffelovy věže, je pro speciální nasvěcování k připomenutí historických milníků nebo univerzálních hodnot ideální. Od roku 2015 je totiž vybavená moderní soustavou čtyřiceti LED svítidel, rozmístěných ve čtyřech úrovních. Díky nim je možné osvícení rozhledny libovolně měnit v libovolných barevných variacích.

Barevná schémata se musí nahrát z notebooku

Ty jsou řízené prostřednictvím „scénického počítače“, který však zatím není online a jednotlivá barevná schémata se do něj vždy musí nahrát z notebooku. Změnit to má modernizace systému, plánovaná na druhou polovinu letošního roku, která umožní ovládat světla na dálku. „Na nový řídící počítač se už moc těším, protože se na něj budu moct připojit a ovládat ho odkudkoliv. Odpadne mi tím většina pracovních cest na Petřín,“ svěřil se expert Zdeněk Bína, který má v THMP mimo jiné na starosti i to, aby se předem vybraná barevná variace na rozhledně skutečně objevila. Nový počítač vyjde podle THMP minimálně na desítky tisíc korun.

Koncem srpna se věž na Petříně tři večery v řadě rozzáří v barvách trikolór podle národních vlajek trojice pobaltských států. Stejným způsobem pak ještě do konce roku rozhledna připomene dějiny dalších šesti států střední a východní Evropy, které před třiceti lety zahájily vlastní, různě dlouhou cestu ke svobodě. A polskou „epizodu“ už má věž za sebou. „Symbolické nasvěcování rozhledny u příležitosti výročí revoluce nebo třeba Světového dne dárců krve vyjadřuje i postoje vedení města. Systematicky s tím začala minulá garnitura a ta současná v tom pokračuje ještě intenzivněji. Tyto speciální světelné efekty se dnes objevují na petřínské věži vždy na jednu celou noc zhruba jednou za měsíc,“ dodal k novému fenoménu ředitel THMP Tomáš Jílek.

Fotogalerie: Petřínská rozhledna byla 16. dubna 2019 nasvícena v barvách francouzské trikolóry.

Nová svítidla, kabely a řídící počítač nejspíš v blízké budoucnosti získají také například Rudolfinum a některé pražské mosty. Rozpočet města na příští rok totiž přímo počítá s investicemi do osvětlení památek v řádu milionů korun. Tyto inovace umožní třeba vypnout osvětlení v polovině noci, což je u starší technologie problém.