Lahůdky Zoufalý, dnes známé jako Lahůdky Zlatý kříž, byste našli na Jungmannově náměstí 19 na Novém Městě. Už od roku 1916 jsou oblíbeným cílem lidí, kteří si chtějí odpočinout v blízké Františkánské zahradě nebo si dát přestávku mezi nákupy na Příkopech a k tomu přikusovat něco dobrého. Právě podle křížících se Příkopů a Václavského náměstí dostala prodejna své nynější jméno.

Koláče jako od babičky

Za první republiky šlo o nóbl podnik s úslužnou obsluhou a vybranými delikatesami včetně humrů, langust, paštik, šneků, ale i uzenin, sýrů a tehdy mimořádně oblíbeného šampaňského. Po čase samozřejmě přibyly i proslulé chlebíčky.

Pamětníci vzpomínali, že zde zároveň panovala domácká atmosféra a vydatné polévky i koláče chutnaly jako od babičky. Pan Zoufalý, který pocházel z Kutné Hory, byl prý puntičkář a lahůdky i s přilehlou restaurací hýčkal jako své vlastní dítě.

V jeho rodině vydržel podnik jen něco málo přes tři dekády. V roce 1948 byl znárodněn, fungoval však dále pod už zmíněným názvem Zlatý kříž. Čekaly ho však těžké časy. Nedaleký Dům potravin na Václavském náměstí původním třem podnikům přetáhl mnoho zákazníků, nejen kvůli příznivějším cenám, ale především výhodnější poloze.

Po roce 1989 se lahůdky opět dostaly do soukromých rukou a přestěhovaly se z nároží o pár metrů dále. Nynější vchod je tak z Jungmannovy ulice.

Původní prodejnu se dvěma prosklenými stěnami nový majitel vyměnil za skromnější prostory, lákavá nabídka však zůstala. Chlebíčků zde prodávají desítky druhů ve dvou délkách. Vyhlášenou specialitou je netradiční chlebíček ovocný, který si prý oblíbili hlavně starší pánové.