Rok 1916, již tři léta zuřila první světová válka, lidé si však stále rádi dopřávali malé radosti. Mezi ty patřily i Paukertovy chlebíčky. Lahůdkářství bylo po většinu své existence spojeno s Ferdinandovou, později Národní třídou.

Místo bylo výhodné jak svou dostupností z centra, tak i lokalitou poblíž Národního divadla. Dobroty z kvalitních surovin sem chodily nakupovat i známé osobnosti – třeba Emma Destinnová, Lída Baarová, Hugo Haas, Jan Werich, Jaroslav Seifert a nesměly chybět ani na stole prezidenta Masaryka.

I když je nabízely i konkurenční podniky, právě Jan Paukert bývá považován za vynálezce tradičních obložených chlebíčků. Jeho podnik ovšem nabízel ronvěž cizokrajné speciality jako bavorské uzeniny, francouzské sýry a paštiky, středomořské ryby… Nejspíš díky tomu patřilo jeho lahůdkářství k těm nejslavnějším a nejúspěšnějším v Evropě a poptávka zakrátko natolik převyšovala nabídku, že jeho zakladatel musel záhy koupit i vedlejší dům. Podnik se tak od roku 1920 nacházel v domech č. p. 19 a 17. Zde také zakrátko vznikla vinárna U Fausta a Markétky, kde své kulinářské umění předváděla Štěpánka Paukertová.

Přesunutá tradice

Úspěch u zahraniční klientely Paukertovi podle jeho vlastních slov zaručovala schopnost domluvit se několika jazyky: francouzsky, anglicky a německy.

Věhlas podniku však začal upadat ještě během jeho života, za druhé světové války a hlavně po ní. V roce 1952 byl znárodněn a jeho správu převzal Pramen. Pražané ale i nadále na své oblíbené místo nedali dopustit a často jste je mohli zaslechnout říkat, že jdou „k Paukertovi“.

Po roce 1989 se firma vrátila synovi zakladatelů Janu Paukertovi mladšímu. Lokalita na Národní třídě však už nebyla tak výhodná. Kvůli dluhům na nájmu muselo lahůdkářství skončit. Dnes byste našli jeho pokračovatele na Rohanském nábřeží v Praze 8.