Prostor mezi jezem a sportovním kanálem u Hlávkova mostu se minulý týden změnil v past pro nezkušenou labuť, která zřejmě přepadla přes hranu jezu. I když labutě s rozpětím křídel přesahujícím dva metry patří mezi největší létající ptáky, se vzlétnutím to nemají vůbec jednoduché. Potřebují dostatek místa, aby se vůbec do vzduchu dokázaly vznést.

Veliký prostor ovšem malá část Vltavy z jedné strany ohraničená jezem a z druhé umělými peřejemi pro vodní sporty nenabízela. V cestě na souš zase labuti z dalších dvou stran bránila zeď plavební komory a opevněný kolmý břeh vedoucí na Rohanské nábřeží. „Proto labuť zůstala několik dní na vodní hladině, dokud si jejích potíží nevšiml kolemjdoucí, který na její situaci upozornil naši záchrannou stanici,“ popsala mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Zaměstnanci záchranné stanice dorazili na místo a rychle zhodnotili, že labuť nedokážou vlastními silami odchytit. Proto okamžitě kontaktovali Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, který má k dispozici člun. „Pomocí odchytové sítě jsme pak ve spolupráci s hasiči labuť, která nám takřka hodinu unikala, odchytili a převezli ji k ošetření do stanice,“ doplnila mluvčí.

Tři tisíce ošetřených zvířat

Zachráněný pták nemusel naštěstí čelit žádnému zranění. Byl pouze vyčerpaný z dlouhého setrvání na vodě s minimem potravy. Ve stanici si tak labuť pobyla jeden den na zotavenou a v pátek 20. července ji zvířecí záchranáři na smíchovské náplavce vypustili zpátky na Vltavu. Nyní se už opět šťastně pohupuje na hladině řeky.

Labuť se kromě neblahého osudu pyšní také tím, že se stala třítisícím pacientem, kterého Záchranná stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v letošním roce ošetřila. Překonala tím rekord z loňského roku, v němž pacienta se stejným číslem přijala přesně o měsíc později. „Tehdy se jím stala její labutí kolegyně z Janáčkova nábřeží. Letos jsme zatím pomohli již 3 152 zraněným nebo jinak handicapovaným živočichům. Z toho jen labutí bylo 60,“ uzavřela Fišerová.