„Nejvíce to odnesly nepůvodní dřeviny, tedy smrk,“ říká na úvod procházky Deníku lesní Jan Karban. V Kunratickém lese pracuje pět let a za tu dobu, jak říká, zná tento les jako své boty. „Když jsem následky orkánu viděl, nebyl to radostný pohled, ale pak jsem si řekl, že to mohlo dopadnou i hůř.“ Kyrill se v lese podepsal většinou na jednotlivých stromech. Místy udělal výjimečně i malou mýtinku. „Nečekejte ale, že to tady vypadalo jako v Tatrách, to opravu ne,“ upozornil Karban.

Nejpostiženější lokalita

Zase tak růžová ale situace nebyla, Kunratický les byl nejvíce postiženou lokalitou Prahy. Kvůli Kyrillovi přišel o 450 kubíků dřeva, což je odhadem na jeden tisíc stromů. Část odtěženého dřeva se však časem do lesa opět vrátí, protože z něj budou vyrobeny prolézačky na tamní hřiště. Po stopách orkánu se mohou návštěvníci vydat ještě dnes.V lese například stále zůstává dřevo ze smrků, které byly poškozeny hnilobou. Jde o dříví, které nemá hospodářský účel a bude prodáno jako topivo.

Další stopou po orkánu jsou plochy nově vysázeného lesa. V Kunraticích je jich celkem pět. Celkem 2500 sazenic buků, dubů, modřínů, lip či jedlí. Mezi nimi se proplétá i nepůvodní jehličnan zvaný douglaska. V neposlední řadě po sobě orkán zanechal na stovky pařezů. „Ty v lese zůstanou a budou se pomalu rozkládat a dodají půdě živiny,“ dodal Karban.