Už několik dnů po sobě Pražané vstávají do husté bílé mlhy. Dusí je zplodiny a smog, které se usídlily v Pražské kotlině kvůli nízké oblačnosti.

Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu je nejhorší situace hlavně v ranních hodinách. Po osmé hodině byly na dvanácti měřicích stanicích překročeny limity polétavého prachu, nejhorší situaci měřicí přístroje zaznamenaly ve Vršovicích.

Zhoršené podmínky ale byly i ve Veleslavíně, Suchdole, Vysočanech, Karlíně a na Smíchově. Jak se mají Pražané při zhoršené kvalitě ovzduší chovat? Podle Zdeňky Jágrové z Hygienické stanice hlavního města Prahy by lidé starší 65 let a malé děti do tří let neměli příliš pobývat venku.

„Tyto skupiny jsou nejvíc ohrožené. Venku by měly pobývat pouze omezenou dobu. Zároveň by neměly vykonávat pohybové aktivity,“ vyjmenovala Jágrová. Zároveň se doporučuje, aby lidé větrali pouze krátkou dobu a v těch částech dne, kdy jsou rozptylové podmínky alespoň částečně zlepšené. Což bývá v odpoledních hodinách.

Zlepšení se neblíží

Meteorologové ale neslibují v nejbližších dnech zlepšení. Nízká oblačnost s teplotami lehce nad nulou se v hlavním městě bude držet i v nejbližších dnech.

Třicetiletá Marie Štěpánová z Letné je zoufalá. Její pětiletý syn trpící astmatem v posledních několika dnech nemůže popadnout dech. Všudypřítomný smog ho doslova uvěznil doma. Marie byla nucena vzít si neplacené volno v práci. Řádnou dovolenou má již vyčerpanou a dojet do školky do Holešovic? Takřka vyloučeno.

„Od té doby, co se Jiřík narodil, jsem nic podobného nezažila. Smogová situace je neúnosná. Denně sleduji výstrahy meteorologů. Vyhlídky nejsou optimistické. Podle mého názoru by měl magistrát urychleně jednat,“ svěřila Deníku Marie.

Deník oslovil několik matek malých dětí. Většina z nich je na tom velmi podobně jako Marie s Jiříkem. Sedí doma, nevětrají a čekají na závan čerstvého vzduchu.

„Pokud by bylo na nás, omezily bychom automobilovou dopravu,“ shodují se všechny bez rozdílu. Jenže magistrát k takto radikálnímu kroku zatím nepřistoupil. Včera ve 14 hodin pouze vyhlásil signál upozornění na možnost výskytu smogu. „Doporučujeme proto citlivým osobám, zejména malým dětem, seniorům, osobám se zvýšenou citlivostí ke znečištění ovzduší a s onemocněními cest dýchacích, aby omezili pobyt mimo budovy. S ohledem na situaci není vhodné ani dlouhodobé větrání bytů a vnitřních prostor,“ uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Dopravu nikdo neomezil

„Žádáme zároveň řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci smogu v ovzduší,“ dodala Krásenská.

Zatím tedy žádost, nikoliv příkaz pro řidiče. Je to dost, nebo málo? Podle ekologických aktivistů i rodičů dětí by měl magistrát učinit víc. Vyzvali ho k tomu už na konci minulého týdne.

Automatizované stanice totiž už před dvěma dny, tedy v neděli dopoledne, kdy je provoz zdaleka nejmírnější, vyhodnotily ovzduší v širším centru Prahy jako „špatné“, tedy jen bod před nejhorší „velmi špatnou“ situací na Ostravsku.

„Magistrát zřejmě čeká, až Praha dožene Ostravu. Po extrémním znečištění oxidy dusíku v průběhu uběhlého týdne se nyní přidaly i prachové částice,“ varuje ekologický aktivista z Prahy 8 a člen Strany zelených Petr Vilgus. Nejen on žádá magistrát o okamžitou regulaci dopravy v širším centru metropole. S hygieniky se shoduje přinejmenším v jednom v centru města je hlavním původcem znečištění právě automobilová doprava.

„V nejznečištěnější Legerově se pro jistotu vůbec neměří. Přístroj je na opravě v Německu. Polétavý prach přitom patří mezi nejnebezpečnější látky, protože na rozdíl od plynů na sebe může vázat i další nečistoty, včetně karcinogenních látek. A spolu s oxidy dusíku patří mezi látky, které přímo škodí horním dýchacím cestám a podílejí se na vzniku obtíží od zánětu průdušek po dýchavičnost a astma,“ dodal Vilgus.

JITKA EISENHAMMEROVÁ, JAKUB KRUPKA