„V týdnu vydatných dešťů vlivem podmáčeného terénu došlo na všech našich hřbitovech k pádu šesti stromů. Zároveň padaly i velké větve," uvedl ředitel. SPH v té době některé hřbitovy nebo jejich části uzavřela. Pracovníci hřbitovní správy pak zmonitorovali veškeré dřeviny a preventivně odstranili dalších asi deset stromů, které se nakláněly.
„Rizikové stromy jsme zajistili včas, takže nedošlo k žádnému úrazu. Škody, které tyto vývraty způsobily, jsou zdokumentovány a řeší se s pojišťovnou," uvedl Červený. Pád stromu nebo zlomené větve na běžný hrob může způsobit škody třeba i za několik desítek tisíc korun, nejdražší jsou poškozené náhrobní desky.
Sázení se konat nebude
Na rozdíl od parků, kde se většinou padlé dřeviny nahrazují novými, nebudou na pražských hřbitovech sázet žádné nové stromy. „My máme spíš problém s tím, že hřbitovy jsou zalesněné až příliš, takže jsme spíše rádi, že došlo k úbytku," uvedl Červený.
Až dosud neměly pražské hřbitovy žádnou jednotnou koncepci údržby zeleně. Letos si ale hřbitovní správa nechala vypracovat dendrologický plán pro některá svá pohřebiště. „Dendrolog už nám zpracoval Olšanský a Ďáblický hřbitov. Je to koncepce, kde se zdůvodňuje, co se má pokácet a proč, co se má vysadit a kam. A zároveň jsou tam zahrnuty i preventivní zásahy, například vazby korun stromů," vysvětlil Červený. SPH chce také ještě letos vypsal veřejnou zakázku na správu hřbitovní zeleně.
V letošním rozpočtu má hřbitovní správa vyděleno na základní údržbu zeleně 1,5 milionu korun. „Přibližně stejná částka pak jde z investičního fondu, takže na zeleň máme zhruba tři miliony ročně," uvedl Červený.
SPH je příspěvkovou organizací hlavního města, na provoz ročně dostává asi 55 milionů korun. Přibližně stejně si sama vydělá pronajímáním hrobů, organizací pohřbů a další činností. Správa má v péči 29 z celkem 70 pražských hřbitovů.