Mají třicet pater, měří přes sto metrů a několik let se o nich vedou spory. Věžáky na Pankráci mají ovšem po minulém týdnu opět blíž k realizaci.

Magistrát totiž zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí, a dal tak developerům zelenou k získání stavebního povolení. To se však nelíbí občanským sdružením. Jedno z nich, Arnika chce dokonce znovu informovat mezinárodní výbor UNESCO. Právě tomu se totiž výškové budovy nelíbily, a hrozilo, že Prahu vyškrtne ze seznamu památek.

Může dojít i na žalobu

„Výbor se schází jednou za rok, většinou v létě. Mohl by se tedy o tom, že Praha nerespektovala jeho doporučení, dozvědět ještě před tím, než developer získá obávané stavební povolení,“ doufá Martin Skalský z občanského sdružení Arnika. Podle něj už v Arnice rovněž připravují žalobu právě proti územnímu rozhodnutí.

„Správní žaloba je zřejmě jediná cesta, jak se můžeme proti rozhodnutí bránit, teď se soustředíme na to, jak ji přesně definovat, ale rozhodně ji podáme,“ doplnil včera pro Deník i Zdeněk Holeček z občanského sdružení Pankrácká společnost s tím, že budoucí generace by jim zřejmě neodpustila, kdyby nechali Prahu znehodnotit a zničit.

Odvolat seuž nejde

Společnost ECM získala územní rozhodnutí pro stavbu 104 metry vysoké budovy City Epoque Residence minulý týden, a protože nabylo právní moc, není proti němu odvolání.

„Stavební práce budou zahájeny ihned po obdržení stavebního povolení, které očekáváme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Dokončení stavby vidíme na rok 2012, přičemž stavební náklady tohoto projektu se odhadují na 1,5 miliardy korun,“ popsala mluvčí ECM Markéta Finnová.

Podle ředitele developmentu Petra Štylera jde o luxusní bydlení, a ještě k tomu ve výškách, v Praze zájem. „Většina bytů je již delší dobu zarezervována,“ doplnil.

Lidé se bojí hluku z dopravy

Místní se obávají především zhuštění dopravy. „Hotely, byty i kanceláře, to všechno Pankrác doslova zahltí auty. Myslet si, že sem budou jezdit lidé metrem, je doslova naivní. Stačí, že nám tu postavili obchodní centrum Arkády,“ řekla Deníku Marie Stoklasová, která v místě bydlí.

Zástavba Pankráce se stala jedním z nejdiskutovanějších témat listopadové konference, jíž se v metropoli účastnily desítky odborníků a architektů.

„Budovy na Pankrácké pláni nejsou sice krásné, ale až se dobudují, budou důstojným protipólem Pražského hradu,“ řekl tehdy rektor ČVUT Václav Havlíček. Proti věžákům se naopak postavil architekt Tomáš Vich. „Z Prahy, kterou jezdí obdivovat turisté z celého světa, by se nemělo stát asijské nebo americké město,“ domnívá se.

Územní rozhodnutí na stavbu dvou výškových budov vydal stavební úřad Prahy 4 loni v květnu, několik účastníků řízení se ale proti němu odvolalo. Magistrát jejich námitky nevyslyšel a rozhodnutí potvrdil. A to i přesto, že kvůli chystané výstavbě mrakodrapů vyjádřilo vážné znepokojení UNESCO.
Magistrátní úředníci však argumentují: vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví nehrozí, výbor světového dědictví zároveň ocenil stav péče o historické jádro Prahy.

Na Pankráci se chystá stavět i další developer, podle občanského sdružení Arnika plánuje budovu vysokou téměř osmdesát metrů.