„Zapojili se policisté prvního policejního obvodu, cizinecké policie, speciální pořádkové jednotky a služby kriminální policie a vyšetřování," informoval ve čtvrtek Jan Daněk z ředitelství pražské policie, podle jehož slov však akce nebyla směrována pouze na mládež holdující alkoholu. „Opatření bylo zaměřené na dohled nad oblastí Starého Města, pátrání po pachatelích trestné činnosti, pohřešovaných nebo hledaných osobách a dodržování veřejného pořádku v místech kde se setkávají turisté, kterým je podáván alkohol přesto, že jsou mladší osmnácti let," vypočítal Daněk.

Související: Na mladičké pijáky z Dánska platí policejní těžkooděnci

Dvanáct cizinců, kteří se navzdory svému věku pod 18 let nedokázali bavit bez sklenky, načapali policisté po půlnoci v klubu Karlovy Lázně; mezi návštěvníky tam mladí Dánové měli jednoznačnou převahu. Většinu hříšníků představovaly hříšnice – slečny ve věku 16 a 17 let; ta nejnáruživější z nich při kontrole nadýchala 1,45 promile. Požití alkoholu dopadení mladiství přiznali. Vesměs prohlašovali, že napít se jim umožnili starší kamarádi.

Policisté v rámci kontrol navštívili celkem 33 podniků v centru metropole a zkontrolovali téměř 700 osob. Mladičké pijáky z Dánska už jinde nezastihli, pod vlivem alkoholu ale přistihli tři mladistvé našince. V jejich případě nastoupil obvyklý postup: nezdárného potomka si musejí přijet vyzvednout rodiče a o jeho dopadení jsou informováni úředníci ze sociálky. V případě cizinců to takto pochopitelně nefunguje; je ty možné pouze z podniku vykázat.

Výsledkem „akce Praha" je podle Daňka rovněž zadržení jedné osoby pro podezření z krádeže a tří mužů pro podezření z přechovávání omamné látky. Zajištěni byli také dva cizinci, z nichž se jeden na našem území nacházel nelegálně.