Svým pondělním mediálním výstupem, v němž veřejnost seznámila s údajnou náhradou za Opencard, takzvanou Lítačkou, popudila nejen zastupitelskou opozici, ale i některé členy dosluhující magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Důvodem je, že s projektem Lítačka nikoho z řádně zvolených politiků údajně včas neseznámila. Šéf druhého nejsilnějšího klubu v zastupitelstvu TOP 09 dokonce hovoří o tom, že „žádná Lítačka neexistuje" a že „veřejnost byla záměrně uvedena v omyl." „Jsme si tím jisti," řekl Novotný.

Vadí mu prý hlavně, že podrobnosti o Lítačce nevědí ani na dopravním podniku. „Takový projekt nemůže fungovat. Budeme chtít od paní primátorky řádné vysvětlení. Pokud někdo ve čtvrtek navrhne její odvolání z funkce, pak budeme hlasovat pro," dodal.

Tajný transparentní projekt

„O Lítačce vím pouze, že půjde o zelenou kartu a jedná se o tajný transparentní projekt bez výběrových řízení a že bude nejlevnější možný. Ovšem cenu zatím neznáme. Dozvěděl jsem se vše až na pondělní tiskové konferenci, kam mě navíc nechtěli pustit," sdělil předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

„Vzhledem k tomu, že zatím zcela chybí plán dalšího rozvoje i rozpočet a nic konkrétního nepadlo, jde podle mne jen o mlhu kvůli neřešeným sporům s majitelem autorských práv k Opencard, firmou EMS," dodal Humplík.

Dopravní podnik (DPP) pak prý dosud oficiálně nic neví o technickém řešení projektu. Jeho mluvčí Jiří Štábl v úterý pouze potvrdil, že odborní pracovníci DPP byli rámcově informováni o vývoji náhradního řešení za Opencard.

„V této souvislosti Operátorovi ICT poskytovali konzultace o funkcionalitách aplikace dopravního odbavovacího systému. DPP je připraven poskytnout případnou další součinnost. V posledních čtrnácti dnech DPP odpovídal na některé technické dotazy ze strany Operátora, které se týkaly Lítačky," zmínil Štábl.

Kritika primátorky od zastupitelů

Podle informací Pražského deníku byli primátorčiným pondělním oznámením vyvedeni z míry také někteří zastupitelé za ČSSD, Trojkoalici, a dokonce i za hnutí ANO, kteří jsou zároveň účastni v orgánech Operátora ICT. Primátorka od nich už údajně sklidila kritiku.

Sama trvá na tom, že projekt skutečně vznikl právě tak, jak o něm v pondělí informovala na tiskové konferenci a že bude cestujícím pražské MHD k dispozici nejpozději letos na jaře.

„Na náhradě za Opencard jsme pracovali prakticky celý rok. Nový systém je celý náš, je nesrovnatelně levnější a můžeme do něj kdykoliv zasáhnout. Nemůžeme být dále závislí na jednom dodavateli, se kterým navíc nemáme platné smluvní vztahy," řekla primátorka.

Její slova potvrdil spolutvůrce Lítačky a člen dozorčí rady Operátora ICT Josef Gattermayer. „Byl pořízen hardware, programové vybavení a také všechny právní posudky či analýzy," sdělil s tím, že vše i s nasazením do oběhu bude stát maximálně deset milionů korun. „Do této sumy se určitě vejdeme, i kdyby nastaly jakékoliv komplikace," dodal.

Případ Lítačka se má stát jedním z bodů programu čtvrtečního zastupitelstva. Zda některý ze zastupitelů navrhne odvolání primátorky a kdo všechno by jej podpořil, zatím není jasné. Pokud by takový návrh prošel, mohl by ohrozit chod Prahy. Jednotlivé strany se dosud ještě nedohodly, jak by měla vypadat nová magistrátní koalice.

Čtěte také: Pražská TOP 09: Lítačka neexistuje, je to pouze mediální výstup