Podle Martina Písačky, přednosty transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), zatím žádné obecné doporučení není. „Obecně jsou na měsíc vyloučení lidé, kteří cestovali mimo Evropu,“ řekl ČTK. Ostatní v dotazníku před odběrem vyplňují, zda někde cestovali. „Lékař to s nimi probere a pokud by byli v oblasti, kde se nákaza vyskytla nebo měli příznaky, darovat nemohou,“ dodal.

Online reportáž

VFN na webu uvedla, že preventivně nepřijímá dárce, kteří se před méně než měsícem vrátili ze zahraničí. Výjimku tvoří jen Slovensko. Dále je v platnosti delší omezení pro některé mimoevropské země, například po návratu z Číny nesmí cestovatel darovat krev šest měsíců.

Prevence šíření nákazy koronavirem, Letiště Praha přijalo provozní opatření u příletů z Itálie.
Letiště reaguje na strach z koronaviru. Cestující z Itálie mají speciální brány

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkVe FNKV podle tabulky na webu nemůže týden darovat každý, kdo cestoval po Evropě a měsíc po návratu z Itálie nebo Kanárských ostrovů. Šestiměsíční omezení nemocnice zavádějí po návratu z oblastí, kde je výskyt malárie. Po užívání léků antimalarik je až jeden rok.

Lidé by měli každopádně lékaře transfuzní stanice o tom, kde cestovali v uplynulých měsících, informovat. Žádnou možnost, jak ověřit, jestli dárce v dotazníku uvádí pravdivé informace, transfuzní stanice nemají.

Novým typem koronaviru, který se šíří z čínské provincie Chu-pej, se nakazilo celosvětově přes 81 000 lidí, přes 78 000 v pevninské Číně. V Evropě je zhruba 360 případů, v Česku bylo uděláno 98 testů, všechny vyšly negativně.

Ilustrační foto
Pandemie koronaviru může zkomplikovat dodávky léků do Česka. Vyrábějí se v Číně