Ve středu o tom informoval sám Vondrášek, na něhož po Janouškově havárii tlačil policejní prezident Petr Lessy, aby on sám vyvodil z události osobní odpovědnost. Vondrášek však nespecifikoval ani charakter provinění policistů ani jejich služební zařazení.

Kontrola policejního prezidia odhalila, že po bouračce mocného muže postupovali policisté benevolentním způsobem, na jaký nejsou řidiči zvyklí ani při podstatně menších proviněních. Janoušek podle policie záznamů televizních kamer usedl v pátek 23. března za volant silně opilý – a nejprve způsobil drobnou nehodu. Lehce narazil do auta, za jehož volantem seděla cizinka vietnamské národnosti. Kolizí se ale nezabýval a pokračoval v jízdě. Protože však opodál zastavil před červenou na semaforech, cizinka přiběhla k jeho autu a chtěla nehodu řešit. Janoušek se ale rozjel, ženu srazil a způsobil jí vážné zranění, které si později vyžádalo i operaci. Pak se ještě pokusil od místa incidentu utéct a policisté ho museli honit.

Navzdory tomu řidič po svém zadržení nedostal pouta a policisté mu umožnili v klidu telefonovat. Policisté ho pak vyslýchali přesto, že byl silně opilý (2,2 promile) – v obdobných případech se přitom standardně čeká, než dotyčný vystřízliví na záchytce. Po výslechu byl navíc lobbista propuštěn, aniž padl návrh na uvalení vazby. Dokonce i obvinění bylo v tomto případě sděleno až se zpožděním. Nakonec byl Janoušek obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky a z těžkého ublížení na zdraví.

Rezignoval už náměstek Husák

Kroky pražské policie, které i policejní prezident Lessy označil za „vysoce nestandardní“ a veřejnosti se za ně omluvil, se setkaly s masivní kritikou. V přímé vazby na „kauzu Janoušek“ přijal Lessy již loni nabídnutou rezignaci svého náměstka Vladislava Husáka. Ten sice se skandálním postupem po nehodě není spojován a nejsou náznaky, že by se šetření nehody či další policejní úkony snažil ovlivňovat – je ale faktem, že se Husák s Janouškem znají a v minulosti udržovali kontakty.

Bezprostředně po události se zdálo, že kauza smete i Vondráška. Ten však zatím nerezignoval; chce podle vlastních slov počkat na výsledky šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Osobní závěry prý vyvodí poté, co bude jasné, zda v daném případě šlo o pochybení jednotlivců, anebo o systémové selhání. Poznatky GIBS by měly být k dispozici koncem příštího týdne. K potrestání chybujících jedinců v rámci pražského policejního ředitelství je nicméně nakročeno již nyní.

(zw)

Čtěte také:

Pražský policejní šéf se zatím nevzdává, drží ho odbory

Janoušek se prostřednictvím právníka omluvil sražené ženě