Návštěvníci Staroměstského náměstí se mohou pokochat belgickým květinovým kobercem. Projekt, jehož příprava trvala celý rok, byl zhotoven během jediného dne a na náměstí se ohřeje pouze do neděle. Pak květy begonií, ze kterých je zhotoven, začnou uvadat.

Dílo vzniklo podle vzoru belgického designéra Antoina Durieuxe, projekt však je pod taktovkou architekta Marca Schautteeta. Tapiserii tvoří tři obrazce rámované travnatým kobercem a v secesním provedení jsou zde ztvárněny symboly Prahy a Evropské Unie. Obdélníkový koberec se rozkládá na ploše 500 metrů čtverečních. Tým, který na organizaci pracoval, přijel z Belgie.

S instalací pomáhali studenti

„Takovéto projekty jsou u nás ojedinělé. Květiny jsou drahé, a proto je investoři v Čechách nechtějí využívat. Všechny květy umístěné ve staroměstském koberci se musely dovážet,“ řekla ředitelka zahradnické školy Bohemia Regia Eva Zámostná. Právě studenti školy Bohemia Regia pomáhali s instalací koberce. „Máme veliké štěstí, že se naši žáci mohli projektu zúčastnit. K takovéto práci s živými květinami má možnost dostat se jen málokterý student. Belgie oslovovala i jiné školy, ale během letních prázdnin jsme byli jediní, kdo na nabídku zareagoval,“ dodala Eva Zámostná.

150 tisíc okvětních lístků

Koberec je utkán ze 150 tisíc okvětních lístků begonií nejrůznějších barev, které byly ručně sesbírány v Belgii den před instalací na Staroměstském náměstí. Begonie jsou květiny typické pro Belgii, která koberec nechala v Čechách umístit u příležitosti svého předsednictví v Radě EU a také v souvislosti s obchodní cestou belgického Svazu pěstitelů okrasných stromů a květin. Celý projekt stál 800 tisíc korun.

Begonie se v Belgii pěstují již od roku 1860. Ročně se jich vyprodukuje 60 milionů, 80 procent květin se však vyváží. Květinové koberce se pokládají v Bruselu od roku 1971 každé dva roky, naposledy tam byly k vidění letos v srpnu. Z ostatních zemí se podobným květinovým kobercem mohlo dosud honosit pouze Polsko či Izrael.

Pro návštěvníky byla na Staroměstském náměstí instalována speciální lávka, ze které mají před sebou koberec jako na dlani. Těm, kterým by to nestačilo, se naskýtá možnost vyšplhat na staroměstskou radnici a výhled si užít z ptačí perspektivy.

Lada Pařízková a Klára Šmítová, studentky zahradnictví, řekly Deníku: Práce na koberci byla životní zkušeností

close zoom_in O pátečním dopoledni dorazilo na Staroměstské náměstí 30 dobrovolníků, kteří pomohli s přípravou 36 metrů dlouhého a 14 metrů širokého plátna malovaného květinami.

Jak jste se k práci na květinovém koberci dostaly?
Belgie požádala tři české zahradnické školy. Jediný, kdo se přihlásil, byla naše Bohemia Regia. Chtěly jsme to jako zkušenost, a zkušenost je to opravdu veliká. Myslím, že ty ostatní školy toho musí velmi litovat.

Jak je koberec zhotovený?
Trvalo to asi pět hodin. Dole je igelit, na kterém je nakreslen vzor. Na něj jsme pak pouze pokládaly květiny, jsou to begonie dovezené k této příležitosti až z Belgie. Každý kvítek má přesně určené místo.

Co symboly na jednotlivých kobercích znamenají?
Uprostřed je symbol Prahy, který je vyobrazen na Pražském orloji. Po krajích jsou hvězdičky na počest Evropské Unie, které letos Belgie předsedá. Postranní obrazce jsou sestaveny zrcadlově.

MICHAELA KOUBOVÁ