Poslanecká sněmovna při nočním hlasování ze čtvrtka na pátek schválila mimo jiné zrušení výpočtu čistého příjmu ze superhrubé mzdy a snížení daňové sazby na 15 procent a 23 procent pro lidi s vyššími platy. Občanští demokraté se v tomto případě přidali k hnutí premiéra Andreje Babiše a spolu s SPD Tomia Okamury změnu prosadili. Podle předsedy Petra Fialy měla ODS zrušení superhrubé mzdy ve volebním programu v roce 2017.

Především na sociálních sítích a v jiných médiích se během pátku spustila drtivá vlna negativních reakcí, přičemž terčem většiny z nich byl modrý pták v logu Občanské demokratické strany. Piráti, kteří „daňovou sekeru“ ve veřejných rozpočtech kritizují snad nejhlasitěji, přitom (tak trochu nechtěně) prosadili návrh na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Ministryně Schillerová teď prosí senátory, aby tuto pasáž v daňovém balíčku „opravili“. Státu by totiž kvůli tomu vypadly další příjmy do – už tak výrazně schodkového – rozpočtu.

A právě hospodaření Babišovy vlády vzhledem k obecním samosprávám i k zadlužení budoucích generací rozčililo starostu městské části Praha-Řeporyje. „Ty ubohá kurvičko estébákovo,“ vzkázal prostřednictvím facebookového profilu bývalý bulvární novinář Novotný, jenž také po vstupu do politiky vyznává svůj typický excentrický styl na hraně (nebo někdy i za hranou), ministryni Schillerové s tím, že ODS po parlamentních volbách okamžitě začne škrtat provozní výdaje.

Novotný narážel na komunistickou minulost předsedy menšinové vlády a jeho spolupráci se Státní bezpečností (StB). Ve facebookovém příspěvku si řeporyjský starosta rýpnul i do spolustraníka Jana Zahradila, s nímž má dlouhodobé spory.

Stanovy ODS
Podle stanov Občanské demokratické strany o zrušení členství rozhoduje místní sněm nebo výkonná rada z „důvodu závažného porušení povinností člena ODS“. Tam patří například i „jednání a vystupování způsobem, který nepoškozuje dobré jméno strany nebo není v rozporu s hlavními cíli strany“.

O chvíli později vulgární příspěvek hájil s tím, že Schillerová nebyla zvolena a Babiš si ji „platí“ a že slovo „kurvička“ nepovažuje za nadávku – podpořila ho jedna z diskutujících, podle níž se výraz používal v 19. století v některých středočeských oblastech pro malinké děvčátko.

Navíc ani nezdrobnělé pojmenování prodejné ženy v dávných dobách nepůsobilo tak hanlivě jako nyní.

Bez ohledu na historické prameny je Novotného vyjádření pro velkou část veřejnosti poněkud „silná káva“ – jakkoliv se tento komunální politik vyžívá v podobné provokaci a u některých voličů je i přes svéráznou povahu oblíben.

Předseda občanských demokratů Fiala se zatím ke kauze veřejně nevyjádřil. Ani Schillerová nebude podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce celou věc nijak komentovat.

Novotný reaguje na vnitrostranickou kritiku: Měnit se nebudu!

V sobotu však oblastní organizace ODS Praha 5 zveřejnila své stanovisko, kde se od „vulgárního a nedůstojného způsobu vedení politického boje“ distancovala. Kolegové v čele se starostkou městské části Renátou Zajíčkovou dodali, že Novotného vyzývají, aby „tento nevkusný styl komunikace a sebeprezentace opustil, nebo opustil stranu ODS v zájmu jejího dalšího nepoškozování“.

Dokument sdílela na oficiální stránce i krajská organizace, jejíž předseda Tomáš Portlík naopak postoj kolegů-poslanců hájí a s primátorem Hřibem se přes internet pustil do ostré výměny názorů. Hřib přitom Novotného původní příspěvek podpořil komentářem, kde daňový balíček nazývá „fiskálním zvěrstvem“.

„Nesouhlas s politickými názory našich politických soupeřů byla ODS schopna a ochotna vždy prezentovat věcně, bez vulgarit, osobních urážek a ponižování. Přesto, že s mnohými názory Pavla Novotného obsahově souhlasíme, přesto, že respektujeme jeho schopnost pojmenovat trefně problémy dnešní doby a přesto, že oceňujeme jeho viditelné a nezpochybnitelné výsledky práce v pražských Řeporyjích, nejsme se schopni smířit s tím, jakým způsobem vede politický boj s našimi politickými soupeři,“ píše se v textu. Zajíčková a spol. dodávají, že v dnešní době prodělává politická kultura hlubokou krizi a členové ODS by ji neměli prohlubovat. 

Novotný reagoval ze své radniční kanceláře na okraji metropole emotivním videem, které obsahuje znovu mnoho vulgarit a nepěkných vzkazů některým spolustraníkům. Na slovech o Schillerové nadále trvá, protože prý byla pravdivá.

Řeporyjský starosta při kouření cigarety ve „vnitrostranické sebevraždě“ vzkázal: „Měnit se nebudu. Nekradu! A budu říkat, co si myslím.“ Novotný si rovněž stěžuje, že mu ODS zřejmě neumožní kandidovat ve sněmovních volbách. Navíc kvůli tomu, že pod výzvou z „domovské“ organizace je podepsán také vlivný člen Zdeněk Zajíček, tuší Novotný blížící se konec ve straně…