Během hlídky zaměřené na výskyt osob bez domova objevili pražští strážníci koncem víkendu v Kunratickém lese dvě natažené celty mezi stromy, pod nimi dva stany a před nimi dva dětské kočárky. „Z improvizovaného přístřeší vyšla žena s mužem a uvnitř bylo slyšet štěkot psa. Na dotaz hlídky ohledně dětských kočárků žena přiznala, že ve stanu bydlí se dvěma dětmi ve věku 2,5 a 4,5 roku,“ oznámila mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Neutěšenou životní situaci rodiny mělo podle dotyčné způsobit úmrtí její matky, která zemřela před dvěma dny a se kterou do té doby všichni žili v jejím sociálním bytě.

Pár v Kunratickém lese. | Video: Městská policie Praha

Situace rodiny následně nabrala značnou dynamiku. Případ nejprve převzala policie, podle které přečkaly děti nejbližší noc v Klokánku. Policie dále kauzu komentovat nechtěla s tím, že ji přebírá OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dětí). Po krátkém období nejistoty, komu záležitost přísluší, se jí ujal státní úřad na radnici Prahy 3.

„Mohu potvrdit, že dva dospělí a dvě děti jsou zase pohromadě v krizovém bytě, který poskytla městská část. Další podrobnosti nemůžeme zveřejňovat s ohledem na ochranu soukromí,“ sdělil Pražskému deníku mluvčí Prahy 3 Pavel Trojan.

Velkorysá nabídka

Mezitím se Pražskému deníku ozvala paní, která by ráda čtveřici v nouzi, o níž se dozvěděla z našeho zpravodajství, nabídla velkorysou pomoc. „Mám po rodičích malý domek se zahrádkou v Krči. Je v solidním stavu a nevyužívaný. Ráda je tam ubytuji jen za energie, klidně na delší dobu. Nepotřebuji na tom vydělávat, ale plat nemám vysoký, tak bych nabídla tuto možnost,“ řekla v telefonickém hovoru, v němž chtěla poradit, kam se má s nabídkou obrátit. Na základě komunikace s úřady se prý rozhodne, jestli dá rodině svou důvěru.

„Nijak zvlášť se ale ničeho nebojím. V domě není moc vybavení a jde mi jen o to, aby to fungovalo bez problémů,“ dodala žena, která si nepřála zveřejnit jméno.

Podle jiného anonymního svědka „tábořila“ příslušná rodina v lese delší dobu. „Viděl jsem je minimálně před týdnem poblíž místa, kde je našli strážníci. Tam se asi přesunuli, protože jde o velmi nenápadné místo,“ informoval náš zdroj.

Dosluhující magistrátní koalice má mezi svými prioritami v sociální oblasti konec přebývání rodin s dětmi nejen takzvaně na ulicích, ale i v ubytovnách a obecně v nevyhovujících podmínkách.