Radnice by občany chtěla naučit, aby si aktivně všímali okolí a své poznatky předávali odpovědným institucím. Strážníkům, radnici či policii by tak sdělovali, kde je nepořádek, kde jsou slabě osvětlená auta lákající zloděje, nebo u kterých barů a heren se zdržují opilci.

S podobným plánem přišla radnice Prahy 1, kde důchodci budou hlídat přechody. A městská policie má pro seniory speciální program, který je připravuje na pomoc strážníkům. „Mívají čas a mnohdy i sílu a chuť být užiteční,“ řekla náměstkyně ředitele městské policie Radka Vetešníková.

Radnice Prahy 9 včera sezvala do jídelny domu pro seniory ve Vysočanech obyvatele Novovysočanské a přilehlých ulic. „Začali jsme tady, protože je zde hodně konkrétních problémů. Pokud se model osvědčí, budeme pokračovat i v dalších lokalitách,“ řekl Deníku radní pro bezpečnost Adam Vážanský z radnice Prahy 9. V této oblasti Vysočan jsou na denním pořádku vykradená auta a byty, pohybují se zde bezdomovci a narkomani.

Občané musí podle představy radnice používat svá práva a vytvořit sílu, která svým působením v lokalitě odradí kriminálníky. Vyměnit si mezi sebou telefonní čísla, dohodnout se, kdo bude co hlídat. Z diskuse vyplynulo několik návrhů. Lidé například chtějí nonstop linku, na kterou by bylo možné telefonovat připomínky.

 

Přechody v centru dostanou správce

Pozor na žáky při jejich cestě přes přechody v centru budou od příštího roku dávat takzvaní správci bezpečné cesty. Přesně tak se totiž jmenuje projekt radnice Prahy 1, díky němuž nahradí na čtrnácti přechodech strážníky lidé, které vyškolí radnice společně s městskou policií.

Bude v kontaktu s rodiči i školou

„Každý přechod dostane svého správce, který bude v úzkém kontaktu se žáky, jejich rodiči i vedením školy, a hlavně se stane garantem, že o bezpečnost dětí bude při přecházení postaráno,“ sdělil Jiří Láryš z radnice první městské části.

Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy neznamená projekt vyjádření nespokojenosti se strážníky, ale zjednodušení zajišťování bezpečnosti dětí.

„Nyní musíme před každou speciální akcí jednotlivých škol žádat policii o dozor, takto se o vše postará správce, který bude mít přesný časový rozvrh, kdy musí na přechod dohlížet,“ vysvětlil Hejma.

Projekt musí před realizací schválit rada městské části, ale starosta předpokládá, že to podle kladných ohlasů z radnice bude bez problémů. Prostředky půjdou z fondu bezpečnosti, z něhož se financují potřeby strážníků v Praze 1.

Zapojení občanů

Již brzy proběhne nábor zájemců hlavně z řad důchodců a rodičů a ještě během tohoto školního roku se zaučí na přechodech za asistence policie. Správci budou mít uniformu a průkaz. Od září se podle plánů radnice již postarají o dozor na přechodech sami. Samotným policistům se projekt líbí a podporují ho. „Vítáme, že se na bezpečnosti chodců budou podílet sami občané,“ sdělil ředitel strážníků Prahy 1 Miroslav Stejskal.

 

 

Chceme zapojit seniory, říká Radka Vetešníková

close zoom_in

Chceme zlepšit právní povědomí seniorů a zapojit je do dění, říká náměstkyně ředitele městské policie Radka Vetešníková.

Proč děláte kurzy pro seniory?

Mívají čas a mnohdyi sílu a chuť být užiteční! Zájemci si v týdenních kurzech prohloubí znalosti o právní oblasti a o možnostech ochrany bezpečí. Snadněji pak rozeznají povahu problému, na který v běžném životě narazí. Zda je to jen přestupek řešitelný městskou policií, nebo závažnější událost pro Policii ČR.

Takže budou pomáhat hlídkovat?

Ne, není to síť nějakých spolupracovníků nasazených na spoluobčany. Spíše se snažíme prolomit všeobecnou lhostejnost lidí k dění v jejich okolí.

Takže žádné speciální pravomoci?

Jedinou pravomoc budou mít speciálně proškolení dobrovolníci v hlídkách na přechodech u škol, kteří budou smět zastavovat vozidla z jediného důvodu: aby děti mohly bezpečně přejít přes ulici.

A jak jinak mohou pomoci?

Jak jsem uvedla, zájmem o dění kolem sebe. Uvedu příklad: V jedné městské části byl problém se sprejerem, který nenechal žádnou fasádu čistou. Všichni jeho tag už znali, ale nedařilo se ho chytit. Stačilo, aby se místní naštvaný muž domluvil s druhým poškozeným, majitelem věčně počmárané provozovny. Přesvědčil ho, ať ještě jednou nechá zeď načisto natřít, a s námi se domluvil na dalším postupu. Podle očekávání zafungovala čistá neposkvrněná plocha jako návnada a „umělce“ strážníci chytili přímo při malování.

(dav)