V praxi to bude znamenat, že si na svůj provoz budou muset sama vydělat. Radnice je bude podporovat jen pomocí grantů. „Jestliže hlavním argumentem pro tento krok je šetření peněz, jak je možné, že na mediální politiku dá radnice více než čtyři miliony korun?“ ptala se starosty a radních Jarmila Bartáková z Chodova. Nebyla sama: „Proč radnice likviduje jediný svůj sál? Bude si snad pak pronajímat ten v Top Hotelu Praha?“ zajímal se Jiří Štyler z občanského sdružení Chodov. Narážel tím na zrušení kulturního domu Opatov, který bude ke konci června definitivně uzavřen. „Existuje mnoho dalších možností, kde dělat koncerty. Máme tu kulturní centrum Zahrada, soukromé kluby, mimo jiné i Komunitní centrum Matky Terezy,“ tvrdil starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS).

Občané s ním ale nesouhlasili a dali to najevo. Kroutili hlavami, ironicky komentovali výroky politiků. Ujištění radního Milana Česala (ČSSD), že radnice má zájem kulturu rozvíjet, se smáli. Velkou podporu vyjadřovali vystoupením opozičních zastupitelů. „Nejedná se o žádnou politiku. Text je snůškou úvah. Měl by ale jasně říct, co a jak bude podporováno,“ dožadovala se konkrétnějších informací zastupitelka Radka Soukupová (VPM).

„Předložená koncepce je opsána z kulturní koncepce magistrátu. Místní kulturní domy ale nemůžeme srovnávat s pražskými divadly. Co můžeme nabídnout teenagerům a dechovkářům za zrušený Opatov? Kostel to asi nebude,“ prohlásil komunistický zastupitel Luděk Vařbuchta. „Nepleťme si prosím komunitní centrum s kostelem,“ upozornil starosta Mlejnský. Později ale připustil: „Daniel Landa také hraje v kostele a nikomu to divné nepřijde.“

Velké rozhořčení občanů vyvolal návrh zastupitele Miloslava Mihálika (ODS) k ukončení diskuse. „To je demokracie…“ kroutili nevěřícně hlavami. Padaly dokonce i štiplavé poznámky o komunistickém režimu. Návrh byl pak 28 hlasy přijat. „Kvůli koalici asi nebyl prostor prosadit nějaký návrh občanů. Přijetí koncepce považuji za chybu. Není totiž dostatečně propracovaná,“ uvedla za občany Jarmila Bartáková. Ředitelé všech tří kulturních domů už dříve vyjádřili nesouhlas s chystanou koncepcí. Dodali, že jim ale nezbývá nic jiného, než se rozhodnutí podřídit.