„Chceme upozornit na to, že se kultura vrátila a je možné na ni chodit. Nyní to velmi potřebuje. Po třech měsících začínají hrát divadla a hudební kluby, otevřené jsou galerie i muzea,“ řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě). Podle ní svou činnost v hlavním městě obnovila polovina divadel a hudebních klubů.

Tramvaj s názvem Kultura jede zdobí obraz Pohled na Prahu od Ládví z roku 1908 impresionistického malíře Antonína Slavíčka. Doplňuje ho 18 portrétů českých umělců, nechybí mezi nimi například Božena Němcová, Franz Kafka či Václav Havel. Díky QR kódům se cestující mohou o těchto osobnostech dozvědět víc a zjistit, kde jsou v Praze místa s nimi spojená.

Satelity Galileo
Dopravní podnik v Praze zpřesní lokalizaci tramvají. Pomůže i Galileo

Uvnitř vozu je pak vyhrazený prostor pro reklamní plakáty na nejrůznější kulturní produkce. Pořadatelé přitom mohou připravované akce inzerovat pouze za výrobní náklady.

Cestujícím budou za jízdy hrát umělci z pouličního festivalu Praha žije hudbou, který vypukne na konci června. „Hrát se bude přímo za jízdy, musíme ještě vyřešit bezpečnostní opatření,“ řekl Jan Gregar, pořadatel přehlídky Praha žije hudbou. „Každý den festivalu pak zaparkujeme na Výstavišti, vyndáme aparaturu z tramvaje a budeme hrát pro lidi ve Stromovce,“ dodal. 

Miliony na podporu umění

Vůz bude obsluhovat páteřní linku 9. „Cestujícím oživíme jejich cestu a alespoň malou kapkou podpoříme kulturní dění,“ sdělil náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Uzavření Smetanova nábřeží je jádrem sporu mezi pražským magistrátem a centrální městskou částí.
Protestuje i TOP 09. Scheinherr: Uzavřené Smetanovo nábřeží pomohlo tramvajím

Hlavní město na rozjezd kultury a cestovního ruchu vyčlení více než 200 milionů korun. Soukromá divadla a kluby budou moci podat na magistrát žádost o dotaci až do výše 500 tisíc korun.

Pomoc se dostane také k příspěvkovým organizacím, které nejvýrazněji zasáhl výpadek příjmů ze vstupného. Podle předběžné analýzy klesne obrat v kultuře a cestovním ruchu v Praze o více než sto miliard korun. 

Zádušní mše za zpěvačku Evu Pilarovou se konala 3. června 2020 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze. Pilarová zemřela 14. března ve věku 80 let.
Místo, které milovala. S Pilarovou se loučili kolegové v bazilice na Strahově