„Během desetihodinového operačního maratónu se propojily dva páry z Česka a jeden z Rakouska, na konci řetězu však zůstal dárce, který dá ledvinu příjemci až za několik měsíců, a bude tak možné pokračovat v dalších párových výměnách,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí IKEM Šárka Nevoralová s tím, že tři dárci jsou z rodin nemocných a jeden je altruistický.

Příprava za zářijový start probíhala tři měsíce. Páry dal po odborném vyšetření dohromady speciální, který propojil nemocné s vhodnými dárci. Čeští lékaři využili dat od rakouských kolegů z univerzitní nemocnice Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien. Pak probíhaly konzultace a zhruba týden před operací poslal transplantační tým z IKEM do Vídně vůbec poprvé 3D model ledviny dárce.

„V tuto chvíli se jedná o nejautentičtější možnost přípravy, neboť model ledviny dárce jsme v IKEM vytiskli dle jeho reálných dat z CT vyšetření. O tuto formu komunikace jsme se pokoušeli již při minulých párových výměnách, ale čas byl vždy proti nám, protože jsme model 3D ledviny tiskli mimo institut. Nyní však disponujeme nejmodernější technikou, takže věřím, že se nám tento styl komunikace osvědčí a stane se běžnou praxí,“ řekl docent Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie.

Sanitka jela s policií

V den D bylo potřeba obě medicínská pracoviště zkoordinovat. Operatéři si museli seřídit hodinky, aby mezistátní transplantace začala ve stejný čas. Vše musí být sladěno a běžet jako po drátkách. „V mezidobí, kdy putovala odebraná ledvina z Česka do Rakouska a z Rakouska zase do Česka, provedli lékaři v institutu ještě další párovou výměnu ledviny. V IKEM tedy byli v jeden den operováni dva dárci a dva příjemci, ve Vídni jeden dárce a příjemce, jeden dárce na svou operaci čeká,“ informovala mluvčí Nevoralová.

Přednosta Froněk upozornil také na logistickou náročnost. Cesta odebraných orgánů musí být co nejkratší. Sanitka tak od IKEM v pražské Krči vyrazila v doprovodu policejního vozu se zapnutým majákem, na hranicích si "zásilku" převzala rakouská policie. Ale detaily hromadného transplantačního procesu musí zůstat před pacienty utajeny. Jak upozornil docent Froněk, ze zákona se dárce a příjemce nesmějí poznat.

Počty transplantací orgánů za posledních deset let vzrostly v Česku téměř o třetinu. Celkem bylo v roce 2017 voperováno 843 orgánů, nejvíc od roku 2014. Ledvin lékaři transplantovali 469, v posledních deseti letech to bylo mezi 357 a 507 transplantacemi. Hromadná výměna ledvin mezi Prahou a Vídní proběhla už loni.