Mezi rychlostudenty pražské Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) zřejmě patří i Miss World 2006 Taťána Kuchařová.

Vedení školy to popírá, žádá kontrolu z ministerstva a pro komunikaci s médii si najalo agenturu.

Další z pilných žáků

Po radním Milanu Langmajerovi (ODS), místopředsedovi ODS Davidu Vodrážkovi a radním Prahy 10 Tomáši Hrdličkovi se mezi studenty VŠFS, kteří studium zvládají závratným tempem, a to i při plném pracovním vytížení, zařadila i modelka Taťána Kuchařová.

Školu začala hned zkouškou

Podle Hospodářských novin (HN), které informaci přinesly, složila Kuchařová první zkoušku v ten samý den, kdy nastoupila do školy. Při tom ještě zvládla zápočet ze sociologie. Podle HN pokračovalo její studium v tomto duchu hladce dál a index Kuchařové se utěšeně plnil. Její skóre na konci srpna? Kromě mikro­ a makroekonomie udělala tolik zkoušek, kolik běžný student za rok studia.

Vedení školy argumentuje tím, že Kuchařová byla v kontaktu se školou již od března. „Ve chvíli, kdy uzavřela smlouvu a zaplatila školné, jsme jí umožnili složit první zkoušku,“ uvedl rektorát v tiskové zprávě.

„Nechápu, kde jste vzali tyto informace, nezakládají se vůbec na pravdě,“ napsala Deníku Kuchařová.„Na tuto VŠ jsem přecházela z Metropolitní univerzity. Nastoupila jsem do kombinovaného studia. Se školou jsem komunikovala již v dubnu. Tehdy jsem dostala od vyučujících přesné zadání na složení zápočtů a zkoušek. Fakt, že jsem byla zapsána do systému až v květnu, je věc školy. Tato škola poskytuje pro studenty kombinovaného studia individuální formu a průběžné zkouškové období. To znamená, že se zkoušky a zápočty dají absolvovat během celého roku,“ napsala dále v e-mailu.

Přihlášená ke zkouškám? Dosud nikdy

Že může být všechno trochu jinak, naznačuje výpověď jedné studentky VŠFS, která si nepřála být jmenována.

„Dívali jsme se se spolužákem do informačního systému. V něm mají všichni studenti zapsány termíny zápočtů a zkoušek. Podívali jsme se na výpis přihlášení studentky Taťány Kuchařové a objevily se jen dvě slova: dosud nikdy,“ popisuje studentka. close zoom_in

Studium Kuchařové obhajuje také pražský radní pro oblast kultury Milan Richter (ODS), který zasedá ve správní radě VŠFS. Kuchařová přitom byla donedávna jeho přítelkyní.

„Taťána nemá tento ročník hotový. Domnívám se, že obvinění z usnadnění studia je nesmysl. VŠFS je soukromá škola, funguje zde jiný systém než na státních vysokých školách. Na VŠFS není pevně dáno, kdy je zkouškové období, jede se i přes léto. Na zkoušku můžete jít, když jste připravený. Proto se dá studium zvládnout rychleji,“ vysvětlil Deníku Richter.

Učí komunikaci, komunikovat však nechtějí

Manažerka komunikace VŠFS Magdalena Straková, jejíž vyjádření jsme žádali, nás pouze odkázala na mediální agenturu Bison and Rose, kterou si škola začátkem tohoto týdne pro komunikaci s novináři najala. Někteří studenti VŠFS s tímto krokem nesouhlasí.

„Na to, že se zde vyučuje marketingová komunikace, to je docela síla. Kde jsou teď ti lidé, kteří ty předměty vyučují, když je skutečně potřeba komunikovat s médii?“ vznesla řečnickou otázku jedna ze studentek.

Školažádá ministerskou kontrolu

Škola nyní žádá o kontrolu z ministerstva školství. „Jsme připraveni všechna podezření důsledně prověřit,“ tvrdí rektorka školy Bohuslava Šenkýřová. „Veřejně říkám, že výsledky prověrky nezameteme pod koberec, ale podrobně je zveřejníme – padni komu padni,“ uvádí na závěr v tiskové zprávě.

Jméno VŠFS se začalo skloňovat v souvislosti s rychlostudii prominentních studentů z řad pražských politiků již předminulý týden. Tehdy její děkan Milan Kašík v rozhovoru s Deníkem argumentoval tím, že škola může studentům uznat zkoušky složené na jiných školách, a důrazně popřel, že by VŠFS někomu získání titulu usnadňovala.

ČTĚTE VÍCE: Diplom za 13 měsíců: Pražští politici vystudovali v rekordním čase

„Studium u nás se řídí zákony o celoživotním vzdělávání. Studentům, kteří přestupují z jiných vysokých škol, je umožněno uznání výsledků z jejich předchozího studia. Tím může též dojít ke zkrácení doby studia na vysokých školách vzhledem k tomu, že řada studentů nastupuje do vyšších ročníků. Tak vzniklo to zkreslení. Budeme se naši školu snažit očistit, i když nás může očistit už asi jen Bůh,“ postěžoval si tehdy Deníku.

close zoom_in

Svět plný přátelství

Na politiku si zanadává každý rád. Mnoho lidí dodá, že je to svět, ve kterém vládnou zákony korupce a bratříčkování, kde „ruka ruku myje“.

Nevšimla jsem si, že by někoho napadlo, že je to vlastně svět plný přátelství. Vždyť je to přece pěkné. Když někdo prohlásí: „Pro svého kamaráda bych dal ruku do ohně,“ je to bezpochyby skvělý a obětavý člověk. A teď si představme svět, který by na těchto pravidlech stál.

A co více. Před očima se mi vynořuje svět, ve kterém existují i superženy, které dozajista mají své kamarády. Jak by ne. Ta naše je nejkrásnější na světě, opravdu! Má na to dokonce papír. Boří všechny mýty o hloupých blondýnkách, za což jsem jí vděčná.

Hledali jste prototyp ideální ženy? Tady je. Obyčejné ženy už si zvykly, že se nehonosí mírami jako Miss World. Od teď je ale bude frustrovat i to, že vysokou školu studovaly pět let, zatímco kráska to zvládá přímo letem světem.