„Nesděluje se nám to lehce. Od 1. července do asi 15. září bude Jídelna Kuchařek bez domova zavřená a budeme dělat pouze cateringy a stánkový prodej například na festivalech. Pokud byste nás chtěli na nějaký pozvat, budeme moc rády,“ napsala Jídelna Kuchařek bez domova na svém facebookovém profilu.

Jídelnu provozuje nezisková organizace Jako doma, která se zaměřuje na ženy bez domova a snaží se jim pomáhat nejrůznějšími způsoby. Pořádá například osvětové akce, kterým se snaží veřejnosti vysvětlit problémy, s nimiž se ženy bez domova musí denně vypořádávat.

„Jídelna celou organizaci finančně zatěžuje a momentálně jsme na tom už dost špatně. Tým je vyčerpaný. Potřebujeme si odpočinout a nabrat nový dech. Vymyslet, co zlepšit, co nechat být. Stále balancujeme finanční udržitelnost a sociální a etický přístup, což se často vylučuje,“ vysvětlila organizace Jako doma. Jediné, kdo v tomto období zůstane zaměstnaný na smlouvu, budou právě kuchařky.

Ženy bez domova svou jídelnu otevřely v dubnu před rokem v Brožíkově ulici na pražském Smíchově. Za tu dobu navařily 241 druhů obědových menu a připravily 100 cateringů. Čtyři ženy se zkušeností s bezdomovectvím tak získaly pracovní smlouvu.

„Dvě z nich se v jídelně dále rozvíjejí, jedna je dlouhodobě na nemocenské a jedna přešla pracovat do našeho komunitního centra. Dalších šest žen spolupracuje brigádně. Kolik prolomily předsudků ohledně bezdomovectví, kolik drobných popovídání zažily v jídelně, nevíme, ale víme, že Jídelna Kuchařek bez domova pokračuje dál,“ doplnila nezisková organizace.

Oběd si tak v oblíbené jídelně budete moci dát zase v září. „Pokud nás chcete pravidelně či jednorázově podpořit, můžete buď přímo na náš účet 2200262792/2010 nebo přes Darujme.cz na odkazu https://www.darujme.cz/darovat/667?frequency=monthly,“ uzavřely kuchařky.