Tři roky čekali lidé z organizace Jako doma na možnost otevřít si kamennou jídelnu. Do té doby ženy bez domova nabízely jídlo na farmářských trzích v Karlíně a na Náplavce. Veganské bistro nedaleko Anděla je dalším krokem k tomu, jak začlenit ženy bez přístřeší zpět do společnosti. Čtyři z nich tu mají trvalý pracovní poměr, další pracují brigádně. Pro ty ostatní znamená jídelna možnost se zaučit a zapojit se později.

Čtěte také: Veganská jídelna Kuchařek bez domova je otevřena

Splácení dluhů je prvním krokem 

Jídelnu provozuje organizace Jako doma, která se zaměřuje na ženské bezdomovectví. „Jsou tu ženy, které žijí pod stanem nebo v zahrádkářských koloniích, jiné na ubytovně, anebo si zajistily vlastní podnájem. Ale máme tu i ženu, která žije na ulici," říká Lenka Vrbová z Jako doma.

Zaměstnankyně na hlavní pracovní poměr si v jídelně za měsíc vydělají 15 tisíc čistého. „Mohlo by to být víc. Drtivá většina těchto žen má totiž dluhy a při splácení oddlužovací částky jim na živobytí zůstává asi osm tisíc. Splatit dluhy je ale velký krok z toho kruhu," vysvětluje Vrbová.

Ženy trpí na ulici víc než muži 

V Praze žije 300 až 400 žen bez přístřeší. To představuje asi pětinu z celkového množství pražských bezdomovců. Ve skutečnosti jich ale může být víc. Lenka Vrbová upozorňuje na takzvané neviditelné bezdomovectví, kdy ženy žijí po bytech u přátel a na jiných místech, u příbuzných, partnerů.

Na ulici se pak ženy často ocitají ve velmi tíživé situaci. Jsou více vystaveny nadávkám, násilí a sexuálním výpadům než muži bez přístřeší. Často se také bojí chodit do center pro bezdomovce, kde cítí další ohrožení od mužů.

„Žena, která byla předtím několikrát znásilněna nebo zbita, prostě už muže nemůže ani vidět. Proto je dobře, když tu existují organizace, které nabízejí přístřeší a pomoc jen ženám," říká bývalá bezdomovkyně Jana, která spolupracuje s organizací Jako doma a sociálním podnikem Pragolic, kde dělají bezdomovci průvodce po městě.

Čtěte také: Nová Jídelna Kuchařek bez domova nabídne veganské obědy

Učí ženy najít znovu důvěru k mužům 

Zaměstnat ženy je jedna z možností, jak ženám na ulici nejlépe pomoci, aby se vyvlékly ze závislosti na muži. Ženy v organizaci Jako doma vaří, dělají redakční činnost v Bezdomovinách, hrají divadlo a pomáhají dalším ženám bez přístřeší přímo v terénu.

Jiné ženy bez domova v pražském projektu Metráž zase ve spolupráci s českými návrháři a designéry šijí a vyrábějí bižuterii. Jejich výrobky jsou velkým hitem na pražských fashion marketech. V jídelně Kuchařek bez domova ale pracují i tři muži. „Chceme ženám ukázat, že muži nemusí být jen zlí. Učíme je najít k mužům znova důvěru," vysvětluje Lenka Vrbová.

Ženy na ulici. Infografika. Zdroj: Redakce