Jak se smířujete s tím, že ve sněmovně končíte?
Je to obrovský propadák, obrovské zklamání, nedokázali jsme oslovit více voličů. Je to velmi složité, velmi těžké, neznamená to, že by KSČM končila. Musíme se opřít o zastupitele v obcích a udělat vše proto, abychom se vrátili zpět mezi lidi. Příčin je více, musíme si to s chladnou hlavou zanalyzovat. Některá témata nám převzali jiné politické strany. To, co díky nám vláda udělala, jako je například zvýšení minimální mzdy, jsme nedokázali obratně prodat, Andrej Babiš to využil ve svůj prospěch. Druhá věc je, že jsme nedokázali vystupovat srozumitelně a jednoznačně pro naše voliče. Nebyli jsme dostatečně razantní. Neviděli v nás alternativu, která je potřeba.

Co je podle vás důvodem neúspěchu?
Budeme to muset rozebrat. Změnit styl práce, začít od nuly. KSČM tady je a bude pracovat jako neparlamentní strana. Nové vedení strany bude zvoleno 23. října. Byla bych ráda, kdyby dostali prostor mladí lidé. Mohou do toho dát novou šťávu.

A mladé lidi chcete získat jak? Generace, která byla naučená pravidelně volit komunisty, už pomalu vymírá a mladí se ke komunistům zrovna nehrnou.
Náš program cílí na všechny věkové skupiny. Na ty, co mají hluboko do kapsy, nemají na to zdražování. Když hovořím se studenty, ztotožňují se s naším programem.

Nemyslíte, že tohle je faktický konec komunismu v Česku, který od listopadu 1989 nastává skutečně velice pomalu?
Určitě to není konec komunismu, KSČM tu je a bude a uděláme všechno pro to, abychom se za čtyři roky znovu dostali do parlamentu.