Celoplošná deratizace tradičně startuje v Praze 1. Jako první přijde na řadu Václavské náměstí a Vrchlického sady. Následně se deratizátoři objeví v dalších rizikových lokalitách. „Říjen jsme věnovali kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů. Ošetřili jsme také místa podle dodatečných požadavků hygienické stanice a odborů životního prostředí,“ vysvětlil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pražská kanalizační síť slouží jako domov několika miliónům potkanů. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíc kanalizačních vstupů,“ popsal Mrázek.

Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel se mnoho potkanů pohybuje také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Příčinou je i zvýšený stavební ruch, který vyhání potkany z kanalizace na povrch.

„Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ dodal mluvčí PVK. K hubení potkanů Pražské vodovody a kanalizace používají požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.