Zastupitelé hlavního města se na svém zasedání odmítli Epopejí vůbec zabývat.

Do Prahy přitom ve čtvrtek po půl páté ráno vyrazily z Moravského Krumlova tři autobusy demonstrantů, na místo dojeli po osmé hodině. Nad hlavami nesli transparenty s nápisy: „Mucha není na prodej“, „Epopej už domov má, Jižní Morava“. Kabáty jim zdobily rovněž bílé špendlíky s nápisy „Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova! Já na tom trvám.“ Demonstrující tak zakončili pochod dlouhý více než tři sta kilometrů, který na protest proti stěhování Slovanské epopeje do Prahy vážili.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina předal pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi petici s více než dvěma a půl tisíci podpisů. „Žádáme zastupitele, aby zvážili rozhodnutí stěhovat Slovanskou epopej do provizorních podmínek ve Veletržním paláci. Vlastnictví pláten hlavního města nepopíráme. Jen chceme, aby plátna byla v Moravském Krumlově vystavena do té doby, než pro ně Praha najde vhodné prostory,“ poprosil zastupitele Třetina.

Pražští zastupitelé se ale po déle než pěti a půl hodinách dostali jen k tomu, že si schválili program schůze. Do něj ale jednání o definitivním stanovišti pro Slovanskou epopej nezařadili.

Etický nárok

„Nebudeme dělat žádné agresivní protesty. Chtěli jsme v klidu upozornit na to, že Epopej patří do Moravského Krumlova,“ sdělil Deníku Vladimír Kuchař, jeden z organizátorů protestu. Podle dalších účastníků demonstrace je nárok Moravského Krumlova na Slovanskou epopej především etický.

Podle Adama Škarky, studenta gymnázia z Moravského Krumlova, nedochází v zámeckých prostorách k poškození pláten. „Prvních pět pláten bylo ale před převozem do Prahy smotáno a ležely tak tři měsíce. To ale zásadně odporuje podmínkám, které Praha dala Krumlovu v tom, jak s plátny zacházet. Poškodit je přitom může právě dlouhodobé namotání na cívky,“ domnívá se Škarka.

Pražští zastupitelé se ale ve čtvrtek k možnosti zachování Epopeje v Moravském Krumlově nevyjádřili. Radní pro kulturu Lukáš Kautský (ČSSD) ale možnost návratu pláten na moravskokrumlovský zámek nevyloučil.

„Neřešíme přece to, že Praha bere Krumlovu Epopej. Spor je o tom, zda se plátna budou na zámek vracet po dvouleté výstavě ve dvoraně Veletržního paláce. Ale zámecké prostory je nutné pro vystavení velkoformátových pláten zrekonstruovat,“ domnívá se Kautský.

Arogance politiků

Pokud do dvou let začne Moravský Krumlov s opravou zámku, je Praha údajně ochotna o další zápůjčce Muchových pláten do jihomoravského zámku jednat. „Chtěl bych tomu věřit,“ opáčil ale Třetina smutně na otázku, zda se domnívá, že by se Epopej mohla ještě někdy v budoucnu na jih Moravy vrátit.

Už při emotivním vystoupení krumlovských obyvatel v Praze přitom přímo na zámku na jihu Moravy potají připravovali odborníci Galerie hlavního města Prahy odvoz pláten. „Do konce listopadu chceme mít všechna plátna převezená ve Veletržním paláci, kde budou nejprve deponována. Průběžně pro ně ale budeme ve dvoraně paláce připravovat rámy. Všechna plátna by měla být vystavena do poloviny letošního prosince,“ přiznal ředitel galerie Milan Bufka.

Podle informací starosty Třetiny přitom galeristé pět obrazů odvezli již ve středu, dalších pět má z Krumlova zmizet dnes. „Je to arogance. Pražští politici nenašli ani odvahu o celé věci jednat. V této souvislosti nechápu, jak je možné, že když neexistuje žádné rozhodnutí zastupitelstva o stěhování, že již Galerie hlavního města Prahy plátna v našem městě balí a chystá k převozu,“ dodal Třetina.

ANKETA: Proč chcete Slovanskou epopej navrátit do Moravského Krumlova?

Vladimír Kuchař: Do protestu jsme dali kus práce a také vlastní energie. Šli jsme více než 310 kilometrů, abychom demonstrovali názor většiny lidí v Moravském Krumlově, že Slovanská epopej patří do prostor tamějšího zámku.

Adam Škarka: Jedním z mnoha důvodů je, že epopej byla na zámku v Moravském Krumlově asi padesát let a nic se jí tam nestalo. Více jí škodí, když jsou plátna srolovaná a takto leží i několik týdnů, jak se tomu stalo při převozu do Prahy.

Radek Vepalec:V padesátých letech soubor pláten úplnou náhodou našel obyčejný sedlák. Tehdy o ni nebyl zájem, a proto zůstala v Moravském Krumlově. Myslím, že i podle morálního hlediska má Moravský Krumlov na epopej nárok.

Zdeňka Mindlová: Chceme, aby Slovanská epopej zůstala v Moravském Krumlově, dokud Praha nesplní podmínku, kterou Alfons Mucha napsal v darovací smlouvě, a nepostaví pro dvacet pláten vhodnou výstavní síň.

Jana Němcová:Chtěli jsme tu sdělit názor většiny lidí z Moravského Krumlova, kteří sem nemohou přijet, a to, že podle nás epopej má zatím zůstat v prostorách moravskokrumlovském zámku, kam podle nás patří.

DANIEL SMOLA, JITKA EISENHAMMEROVÁ