Rozhodnutí přitom vychází z auditu, který si magistrát nechal vytvořit a z něhož plánuje při reorganizaci úřadu vycházet i koalice pod vedením Zdeňka Hřiba z České pirátské strany. Úterní rozhodnutí se však nelíbí Jiřímu Pospíšilovi, lídrovi společné kandidátky TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Ani stávající radní pro životní prostředí Jana Plamínková, která byla za Starosty a nezávislé zvolena i do příštího zastupitelstva hlavního města, nemá ze sloučení odborů radost.

Plamínková tvrdí, že politici nedostali k prostudování celý audit, ale mohli si přečíst pouze tu část, z níž primátorčin návrh vychází. Pospíšil už krátce po volbách vyzval Krnáčovou, aby končící vedení Prahy nečinilo závažná rozhodnutí. A podle europoslance a předsedy TOP 09 úterní hlasování do této kategorie spadá.

Krnáčová: Ulehčujeme jim práci

Odbor technické vybavenosti bude rozhodnutím radních od ledna příštího roku zrušen a jeho činnost a zaměstnanci převedeni pod odbor strategických investic, který dále povede ředitel Karej Prajer. Odbor se zároveň přejmenuje na odbor investiční. Podle schváleného dokumentu to umožní lepší koordinaci investic.

Seifertova stažena
Pražští radní měli v úterý schválit také studii rekonstrukce žižkovské Seifertovy ulice v úseku mezi Hlavním nádražím a Táboritskou ulicí. Tento tisk však byl z jednání stažen.

„Cílem je zjednodušit administrativu a především byrokracii, která je mnohdy opravdu šílená. Návrh změny vychází z výstupů procesně personálního auditu a já jsem přesvědčena, že by ji ocenilo jakékoliv vedení radnice, protože to současné nastavení způsobuje spíše komplikace,“ citoval Krnáčovou server iDNES.cz. „Nevím, proč by se mělo se zjednodušením administrativy čekat na nové vedení. Tím jim naopak práci ulehčujeme.“

Krnáčová navíc pouze vrátila stav, který byl na pražském magistrátu před jejím příchodem před čtyřmi lety. Právě rozdělení či sloučení odborů totiž dává politikům možnost, jak se v souladu s pracovními smlouvami rozloučit s nepohodlnými či neoblíbenými úředníky.

Tehdejší rada pod vedením Tomáše Hudečka (TOP 09) rozdělila odbor investic na dva, protože se podle spekulací chtěla zbavit ředitele Jana Beránka dosazeného primátorem Bohuslavem Svobodou z ODS. V Bémově éře šéfoval odboru Jiří Toman, jenž se zase nelíbil současnému lídrovi občanských demokratů Svobodovi. Beran byl následně obžalován a poté zproštěn obžaloby v souvislosti s proplácením víceprací při stavbě tunelu Blanka.

Piráti chtějí odvolat šéfku sportu

Je možné, že další změny v úřednické struktuře pražského magistrátu nastanou, až se ujme vlády Pirát Hřib. Podle dřívějších vyjádření si chce zmíněný audit nastudovat a nastavit pravidla tak, aby se práce města zefektivnila. Nový radní pro bydlení Adam Zábranský zase chce z Prahy udělat nejtransparentnější město, ale přiznává, že se taková veličina nedá moc měřit.

Spekuluje se také o tom, že by Piráti mohli navrhnout odvolání ředitelky odboru sportu Soňu Fáberou, kterou letos policisté vyslýchali kvůli podezřelému rozdělování dotací. Fáberová také figurovala v letošní dotační kauze na ministerstvu školství, kdy byl vzat do vazby bývalý šéf českého fotbalu a jablonecký manažer Miroslav Pelta.

Zástupci nové pražské koalice musí také co nejdříve vypsat výběrové řízení na ředitele magistrátu. Martinu Děvěrovou totiž v létě primátorka Krnáčová odvolala, před volbami však ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) změnil rozhodnutí předchůdce Lubomíra Metnara (za ANO) a souhlas zrušil. Praha sobě navíc pravděpodobně bude požadovat personální změny také v městských firmách.