„Vyvěšení duhové vlajky na veřejných institucích je v západních metropolích zcela běžný výraz toho, že si politická reprezentace váží diverzity a že se umí postavit i za menšiny. Je škoda, že k tomu moderní a liberální město jako je Praha pod současnou primátorkou nenašlo odvahu,“ uvedla Kolínská v tiskové zprávě i na Facebooku.

Fotogalerie: Prague Pride.

Krnáčová přitom ještě loni šla v čele tradičního průvodu, kterým festival Prague Pride vyvrcholí. Podobně jako její předchůdci také převzala nad akcí na podporu sexuálních menšin záštitu. „Mám kolem sebe mnoho homosexuálních přátel. Dokonce i kolegy. Jen jeden je ale veřejně známý, ve skutečnosti je jich mnohem víc,“ řekla dokonce v jednom z rozhovorů pražská primátorka.

Duhová vlajka tak místo stožárů magistrátu vlaje na jednom z balkónů, který patří ke kanceláři náměstkyně Kolínské. „Pověsili jsme duhovou vlajku, která je mezinárodním symbolem tolerance, pestrosti a respektu k odlišnostem,“ radovala se na sociální síti politička, v jejíž gesci je územní rozvoj metropole.

Na magistrátu mohou být jen tři vlajky

Spolu s Kolínskou se vyvěšení zúčastnil též lídr pražských Zelených Ondřej Mirovský, ředitelka festivalu Hana Kulhánková a další LGBT aktivisté a aktivistky. Strana zelených chystá v rámci „Prajdu“ několik dalších akcí.

Později odpoledne se redakci Pražského deníku ozval poradce primátorky Martin Vodička, který uvedl některé skutečnosti na pravou míru. "Není to tak, že by paní primátorka odmítla vyvěsit vlajku," řekl Vodička. Na budově magistrátu totiž dle předpisů mohou vlát pouze česká vlajka, prapor Prahy a symbol Evropské unie, o umístění jiných vlajek by musela rozhodnout rada. "Na stožáry se nevyvěšuje nikdy žádná vlajka - například ani Tibetu," upozornil poradce Krnáčová a zopakoval, že primátorka v minulosti LGBT komunitu podpořila účastí na Prague Pride.