Krnáčová se na konci loňského roku objevila na veřejnosti po boku podnikatele s nemovitostmi Petra Michovského, který v červnu 2018 koupil někdejší Discoland Sylvia, který v devadesátých letech minulého století proslavil Ivan Jonák. Na plese Prahy vypadala spokojeně, těšila se na Vánoce s rodinou i na dovolenou na Floridě. A novinářům potvrzovala, co se šuškalo už dřív: „Píšu knihu.“

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Magistrát hledá schopného manažera. Přihlásila se exprimátorka Krnáčová

Nyní její plány poodhalila Mladá fronta (MF), která představila svůj ediční plán. Thriller z Prahy o chapadlech moci, jak vydavatel Krnáčové dílo označil, má mít asi 230 stran a prodávat se bude za zhruba 349 korun. 

Hydra, nebo Hybris?
V edičním plánu uvádí Mladá fronta název knihy Adriany Krnáčová nesprávně jako Hydra. Nový název Hybris pochází, stejně jako mytické stvoření hydra, z antického Řecka. Hybris znamená domýšlivost a toto slovo také označovalo člověka, který překračuje svým jednáním hranice vymezené bohy či vládcem, a riskuje tak trest.

„Když jsou nalezena v pražské Kolbence dvě ohořelá těla, všichi se domnívají, že jsou to bezdomovci. Mrtvoly není možné identifikovat. Nikomu nechybí. Na pozadí vyšetřování brutální vraždy se odvíjí příběh, který odhaluje praktiky z prostředí komunální politiky, kde jsou úplatní volení zástupci lidu těsně spojeni s podnikateli a kde je možné si za patřičný obnos naklonit i státní zástupce,“ píše se v anotaci.

Těžko říct, zda se mají kolegové pražské primátorky bát. Detektivka totiž pojednává také o vyšetřování dlouholetých korupčních praktik v největší městské firmě. „Doufám, že nebudu hlavní záporný hrdina. Knihu si samozřejmě rád přečtu,“ řekl s úsměvem pro deník MF DNES Petr Dolínek z ČSSD, který v minulé městské radě byl radním pro dopravu a měl na starosti právě i dopravní podnik, což je největší magistrátní společnost.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Krnáčová dopisem naštvala spolustraníky z ANO. V pondělí to chtějí řešit

Když Krnáčová v dubnu 2018 dopisem oznámila, že nebude kandidovat ve volbách, naštvala hodnocením poměrů spolustraníky. Hnutí ANO pak na základě rozhodnutí premiéra Andreje Babiše vyměnilo lídra, Petr Stuchlík však u voličů nezabodoval a po pár měsících v křesle opozičního zastupitele odešel z politky. Krnáčová podprovala poslance Patrika Nachera, původní jedničku kandidátky, to označila za „neštěstí“ a oponovala Babišově kritice.

Počteníčko na dlouhé zimní večery

Těžko říct, zda postava tvrdohlavého a nesmlouvavého primátora, který bude v Krnáčové knize „trnem v oku všem: svému klubu, své straně a také zločincům“, má nějaký reálný základ právě v jejím působení na magistrátu. A kdo ví, zda se tam objeví některá ze slavných hlášek exprimátorky – třeba o zpovykaných Pražanech či o debilech, kteří stojí za projektem tunelu Blanka.

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila 16. října 2018 v Praze na tiskové konferenci ke zhodnocení volebního období.
Exprimátorka se vrací do politiky. Bude Krnáčová šéfovat pražskému ANO?

„U literatury – a platí to i pro žánrovou literaturu – není nikdy jasné, nakolik se příběh prolíná s fikcí. Nakolik do literatury vstupuje realita, je věcí autorské licence a čtenářovy schopnosti číst mezi řádky,“ sdělil agentuře ČTK k připravovanému románu redaktor knižní divize MF Tomáš Dimter. Sama Krnáčová médiím podrobnosti nesdělila.

„Počteníčko na dlouhé zimní večery,“ glosoval na twitterovém účtu zprávu o vydání knihy Nacher, který nyní šéfuje zastupitelskému klubu hnutí ANO.

Výběrové řízení je chráněno mlčenlivostí

Na sociálních sítích je Krnáčová-spisovatelka tématem několika debat. Ale diskutuje se také o tom, zda se opravdu vrátí na magistrát. Krnáčová usiluje o post, který sama uvolnila odvoláním bývalé ředitelky úřadu Martiny Děvěrové pro „ztrátu důvěry“. Loni se přihlásila do výběrového řízení, z něhož už v úterý 14. ledna vzejde vítěz či vítězka. Krnáčová podle informací Seznam Zprávy postoupila mezi šestici finalistů.

Favoritem však je spíše Tomáš Havel, který v současnosti vede právní odbor pražského magistrátu. „Ohledně výběrového řízení se v tuto chvíli nebudu nijak vyjadřovat, neboť jde o soukromou věc,“ uvedl Havel. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí kritice ODS, že se nezúčastnil oficiální pietní akce 77. výročí boje parašutistů proti nacistické přesile v Resslově ulici.
Byla Krnáčová lepší? Primátor Hřib propadl v průzkumu oblíbenosti

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který zasedá ve výběrové komisi, také nechce nic komentovat. Nejdřív odkazoval na to, že komise ještě nevybrala vhodné uchazeče do dalšího kola, teď napsal Seznamu: „Výběrové řízení na ředitele magistrátu je chráněno mlčenlivostí členů komise.“ 

I kdyby se Krnáčová nakonec ředitelkou magistrátu nestala, bude pokračovat jako místopředsedkyně hnutí ANO v Praze 6. Navíc ona sama tvrdí, že se do politiky nevrací, protože nikdy vlastně neodešla.

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila 16. října 2018 v Praze na tiskové konferenci ke zhodnocení volebního období.
Primátorka Krnáčová hodnotila svou vládu: Babišova výměna lídra bylo neštěstí