„Máme ta stanoviště zajištěná personálně i z hlediska zázemí a všeho dalšího. Není ale v silách laboratorních kapacit na území Prahy vyhodnocovat další vzorky. Zároveň chybí odběrový materiál,“ uvedl po zasedání pražského krizového štábu primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který vyzval, aby ministerstvo umožnilo „dlouhodobý provoz a rozšíření kapacit odběrových laboratoří“.

Navýšením kapacit je míněný požadavek, aby se navýšil počet státem akreditovaných laboratoří, u kterých by provádění testů také mohly hradit zdravotní pojišťovny.

„Máme neoficiální informace, že dnes v laboratořích čekají na testy tisíce zmražených vzorků. V takové situaci by provádění dalších odběrů nedávalo smysl,“ dodal primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Stanová noclehárna pro bezdomovce i úprava křižovatek

Hlavní město podle jeho představitelů zatím dostalo od státu ve dvou dodávkách 122 tisíc respirátorů, které distribuuje především mezi zdravotníky, a 340 tisíc roušek. Ty míří hlavně k zaměstnancům, kteří zajišťují chod města. Například k řidičům a strojvedoucím dopravního podniku. Třicet tisíc kusů je určených pro pracovníky sociálních služeb a 100 tisíc pro městské části, které je mohou dále přidělovat podle vlastního klíče. Například všem obyvatelům nad určitou věkovou hranicí.

Městský krizový štáb se navíc dohodl na vzniku nových lůžkových míst pro lidi bez domova v souvislosti s krizovou situací. K tomu účelu město mimo jiné pronajme pozemek na Císařském ostrově, kde bude fungovat stanová noclehárna. 

„Štáb také doporučil úpravu řízení křižovatek tak, aby nebylo nutné mačkat tlačítko pro chodce. Případně doporučuje na tlačítka aplikovat trvalou desinfekci,“ dodává magistrát.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in