Praha je turisticky devátým nejoblíbenějším městem světa, hned za Florencií a San Franciscem. Za českou metropolí zůstávají světové destinace jako Sydney, Istanbul či Berlín. Zjištění oznámil na konci června cestovatelský portál Tripadvisor. Na prvním místě se v žebříčku umístila Paříž, druhý skončil New York a třetí Londýn.

Popularitu Prahy u turistů potvrzuje také ředitelka Pražské informační služby (PIS) Nora Dolanská. „Praha je jednou z nejoblíbenějších městských destinací v Evropě, v létě i pro mimoevropské publikum. Roční statistiky ukazují, že v loňském roce přijel do Prahy rekordní počet turistů více než 5,3 milionů. Meziročně si tak česká metropole polepšila o 6,5 procent," sděluje Dolanská.

Povzbudivý je i pohled o pár roků zpět, statistiky uvádějí, že za posledních deset let se počet turistů navýšil o více než 100 procent.

„V roce 2002 Prahu navštívilo 2,5 milionu návštěvníků," potvrzuje Dolanská. Od té doby je tendence počtu turistů vzestupná, pouze v roce 2009 zaznamenali statistici mírný pokles oproti roku předešlému.

Většinu turistů v Praze tvoří zahraniční návštěvníci celkem 86 procent. V roce 2012 se jejich počet oproti roku 2011 navýšil o 7,3 procenta.

Přibylo i domácích turistů

„I domácích turistů však meziročně přibylo, a to o 3,8 procenta," připomíná Dolanská.

Nejčastěji přijíždí do Prahy naši sousedé z Německa, velkému zájmu se pak česká metropole těší také u Rusů. Loni jich do Prahy přijelo o čtvrtinu více než v roce 2011. „Pozoruhodný je také nárůst Američanů, Slováků a Rakušanů," sděluje Dolanská. Kdo naopak s návštěvou Prahy loni otálel, byli hosté z Francie či Holandska.

Mluvčí PIS Alena Kulišanová připojuje jinou zajímavou statistiku zahraniční turisté preferují návštěvu Prahy v letních měsících od července do září, zatímco u českých turistů se nejoblíbenější měsíce v jednotlivých letech liší.

„Celkově je turistický ruch z pohledu obou kategorií nejslabší v lednu a v únoru, ale zatímco pro zahraniční návštěvníky je měsíc červenec v oblíbenosti dlouhodobě hned na druhém místě, u domácích návštěvníků je to jeden z nejméně oblíbených měsíců," informuje Kulišanová.

Bohatší nabídka kulturních akcí či festivalů

Správci památek i pracovníci PIS se shodují, že v současnosti už turistům při návštěvě Prahy nestačí „pouze" krásné historické město. I proto metropole nabízí rok od roku bohatší nabídku kulturních akcí či festivalů.

„Také muzea se stálými expozicemi je potřeba doplňovat o doprovodný program a důslednou propagaci cílenou na návštěvníky," podotýká Olga Šámalová z Muzea hlavního města Prahy. Oblíbené je mezi turisty například Pražské jaro, lidé jezdí do Prahy také na koncerty světových hvězd jako Madonna nebo Depeche Mode. Mezi hlavní „trháky" letošního roku patří prozatím výstavy Lendl-Mucha, Tutanchamon nebo Marilyn Monroe.

Dalším trendem posledních let hlavně u cizinců je změna délky pobytu v Praze. Lidé cestují na kratší dobu, využívají více volné dny, státní svátky a prodloužené víkendy. Vyplývá to i z toho, že cestování dnes již není doménou specifické skupiny obyvatel.

„Z cestovního ruchu se stal spíše životní styl. Už se tolik neposílají papírové pohledy, aby sousedi ve schránce viděli, kde všude jste byli, ale ukazuje se na internetu jen obrázek z další a další cesty, kterou dotyční podnikli," vysvětluje Dolanská.

Historické památky už nejsou hlavním lákadlem

Nejoblíbenějšími objekty, kam turisti v Praze míří, jsou každoročně Pražský hrad, zoologická zahrada a aquapark v Čestlicích. Ředitelka PIS si myslí, že je chybou, že se v Praze nestaví výrazné moderní stavby, i proto, že historické památky už nejsou hlavním lákadlem.

„Dnes je trend jezdit obecně za atmosférou a přívětivostí města. V té máme bohužel co dohánět, výrazně zaostáváme za ostatními evropskými městy," říká.

A jaká je dosavadní letošní turistická návštěvnost v Praze? Za první pololetí letošního roku počítá PIS s téměř 2,5milionovou návštěvností Prahy. Prozatím jde ale pouze o odhad, Český statistický úřad údaje zveřejní až v průběhu srpna.

„Pokud se ale náš úsudek naplní, číslo se v porovnání se stejným obdobím v minulém roce navýší skoro o 8 procent," říká Dolanská. První čtvrtletí bylo podle ní turisticky úspěšné, druhé pak mírně zhatily červnové povodně. „Počasí je samozřejmě jedním z faktorů ovlivňující návštěvnost. Povodně ze začátku června se velmi výrazně odrazily v návštěvnosti, a tím pádem i na tržbách, které oproti jiným letům byly poloviční," sděluje mluvčí Muzea hl. m. Prahy Olga Šámalová.

MICHAELA ROZŠAFNÁ