VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize nekrize, turistů je v Praze stále víc. Přibývají hlavně z Ruska

Praha - Méně turistů z jižní Evropy, ale jinak samý nárůst. S takovou statistikou se může pochlubit hlavní město. Prahu si podle posledních dat Českého statistického úřadu loni zvolilo jako místo pro svou dovolenou přes 5 a půl milionu lidí, zvýšilo se množství domácích i zahraničních turistů.

27.2.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Praha je stále hojněji navštěvována turisty především z Ruska.Foto: DENÍK/Ivan Babej

5,5 milionu, tolik turistů přijelo do Prahy
za rok 2013.

Meziročně to znamená na první pohled nevýrazný dvouprocentní nárůst. I to jsou ale podle ředitelky Pražské informační služby Prague City Tourism (organizace známé pod zkratkou PIS) Nory Dolanské povzbudivá čísla.

„Statistika potvrzuje všechny trendy, které jsme v uplynulém roce v příjezdovém cestovním ruchu v Praze pozorovali. Přijelo k nám o 73 000 více zahraničních turistů, výrazně stoupl i počet domácích hostů, téměř o pět procent," uvádí Dolanská.

Podle jejích slov se na první příčce u cizinců stále drží Němci, za nimi následují Rusové a třetí v pořadí jsou turisté z USA. Cizinci celkově představují většinu turistů, podle statistik loni tvořili přes 86 procent všech návštěvníků Prahy. I přes velký rozdíl se však podle Dolanské zvýšil také počet českých turistů.

Domácích turistů je necelých 14 procent, znamená to, že jen každý sedmý člověk, který do Prahy za dovolenou přijíždí, je Čech.

Přibyli Rusové, ubyli Španělé a Italové

Z posledních dat vyplývá, že největšího přírůstku z pohledu jednotlivých zemí dosáhli Rusové, kterých přijelo o 10 procent více než v roce 2012, přibylo ale také hostů ze Spojených států amerických (o 6 procent) a z Velké Británie (dvouprocentní nárůst). Ubylo naopak hostů ze Španělska či z Itálie, což statistici vysvětlují nepříznivými ekonomickými podmínkami těchto jihoevropských zemí.

Letos se chce PIS zaměřit na propagaci Prahy právě tam, kde už naše metropole táhne v Rusku, Německu, USA, Velké Británii, ale také ve zmíněné jižní Evropě nebo v Jižní Koreji.

Ředitelka Nora Dolanská pro Deník: Praha není skanzen. Stojí za návštěvu i v zimních měsících

Nora Dolanská, ředitelka Pražské informační služby - Prague City Tourism.Praha jakožto jedno z deseti nejlepších měst pro zimní dovolenou. Ocenění, které se nedávno české metropoli dostalo od americké CNN. Ale nejen to. O tom, jak se daří do Prahy lákat turisty, i co ještě zlepšovat, mluví šéfka Pražské informační služby Nora Dolanská.

Je něco, co vás na letošních statistikách o návštěvnosti Prahy překvapilo?

V podstatě nás nepřekvapilo nic. Prokázalo se, že všechny naše předpoklady se vydáním ucelených statistických dat naplnily. Některé změny ve skladbě turistů v Praze se daly vypozorovat jen při každodenním pohybu městem. V porovnání s předchozími lety výrazně přibylo ruských hostů, pro které je Praha kulturně blízká a finančně dostupná. Skvělou zprávou je, že se do metropole vydalo mnohem více Čechů.

Z čeho máte největší radost a z čeho naopak ne?

Samotný fakt, že si hlavní město z hlediska cestovního ruchu polepšilo o dvě procenta, je radostný. Ukazuje se totiž, že Praha zůstává atraktivní městskou destinací světového významu a že se stává oblíbeným cílem také pro domácí návštěvníky, že pro ně není nedostupná a nepůsobí arogantně.

Na co se zaměříte v letošním roce?

Máme hned několik priorit a chceme vyslat jasnou zprávu směrem do zahraničí. Praha není žádný skanzen, ale především živoucí místo, které ožívá řadou kulturních a společenských akcí i novou městskou zástavbou. Pomalu se nám daří zdůrazňovat, že Praha stojí za návštěvu nejen na jaře a v létě, ale i v zimních měsících. Například zařazení Prahy mezi top zimní destinace podle CNN je toho důkazem.

Co řadíte mezi hlavní priority?

Naším stěžejním projektem v letošním roce je Hudba v Praze. Reagujeme jím na Rok české hudby 2014 a na skutečnost, že je naše hlavní město spojené se jmény mnoha věhlasných skladatelů a interpretů hudby různých žánrů. Kromě webu hudbavpraze.cz, kde si zájemci najdou zajímavé informace o místech spojených s hudbou i ukázky skladeb, jsme čerstvě vydali Hudební mapu Prahy, která je zdarma k dispozici v našich turistických informačních centrech. Dlouhodobě usilujeme o to, aby do Prahy přijížděli movití hosté, aby zde strávili delší dobu a aby lidé, kteří tu už byli, přijeli znovu. Naším velkým úkolem i pro letošní rok zůstává podpora domácího cestovního ruchu. Na podzim například chystáme projekt zaměřený na Prahu gastronomickou. Chceme sem přilákat ty, kteří mají zájem v metropoli okusit různé chutě světa.

Máte zjištěné, jaká místa turisti v Praze v minulém roce nejhojněji navštěvovali?

Nejnavštěvovanějšími turistickými cíli v Praze je tradičně zoo, na druhém místě Pražský hrad následovaný objekty Židovského muzea. Čtvrtou v řadě je Staroměstská radnice, jejíž chod PIS PCT zajišťuje a kterou v uplynulém roce navštívilo více než 600 tisíc lidí. Monitorovat můžeme pochopitelně jen objekty, ve kterých se platí vstupné.

Čtěte také: ZAMYŠLENÍ: Praha, malé Rusko

Autor: Michaela Rozšafná

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení