„Zaměstnavatel porušuje kolektivní smlouvu a zákoník práce. Problematický je i způsob trestání zaměstnanců, zejména dispečerek," vysvětlil šéf místní odborové organizace Jan Franěk s tím, že ředitel měl některé zaměstnance dokonce vulgárně urážet na veřejnosti, či osočovat z okrádání pacientů.

Zmínil také údajně bezdůvodné a šikanózní přesouvání některých zaměstnanců na různá pracoviště po Praze. Dodal, že stávková pohotovost rozhodně nijak neohrozí bezodkladnou přednemocniční péči o pacienty. Má jít vesměs o formu tlaku na zaměstnavatele.

Situaci už od začátku roku hasí pražský magistrát. Radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko (ANO) se prý po čtvrtečním jednání s odboráři utvrdil v tom, že bylo nutné vyslat na záchranku personální a finanční audit. Schválen byl 
20. ledna a provádět ho má externí firma vzešlá z výběrového řízení. „Chceme férové řešení pro obě strany. Musíme nezávisle zjistit skutečná fakta," vysvětlil Lacko.

Neúměrný tlak a atmosféra strachu

Pražskému deníku se už na podzim loňského roku svěřila asi desítka nespokojených zaměstnanců s tím, že pracují pod neúměrným tlakem, a dokonce v atmosféře strachu. „Dostal jsem vytýkací dopis, protože jsem se nezapsal do knihy příchodů, odchodů. Musíme se vyjadřovat i k tomu, proč jsme nezhasli na záchodě, když jsme odjeli k pacientovi. Jsou to věci, které se nikdy předtím neřešily," popsal například odborář a záchranář Dominik Hron.

Zároveň připustil, že cíleně přibylo kontrol. „Zintenzivnily se zejména na stanovištích, kde slouží lidé, kteří upozorňují na problémy. A tak zatímco na stanovišti letecké záchranné služby od doby evidence Knihy příchodů a odchodů nebyla žádná a ve Stodůlkách od letošního června jediná, na Jižním Městě, ve Slupech nebo jiných stanovištích jsou skoro denně," zmínil Horn.

Fakta o práci pražských záchranářůV roce 2014 pražští záchranáři ošetřili přes 110 tisíc lidí, což je asi o 2500 víc než předloni. Vyjížděli k bezmála 130 tisícím případů. Každý den jim meziročně přibylo v průměru asi sedm pacientů, tedy přibližně 2,4 procenta.

V Praze v loňském roce přibylo úrazů dětí, polytraumat a psychiatrických onemocnění. Naopak klesá počet sebevražd, infarktů a cévních mozkových příhod. „Struktura zásahů se výrazně nemění. Dojezdová doba v průměru nepřekračuje osm minut," sdělil ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

K většině případů vyjížděly záchranky bez lékaře, jeho přítomnost byla nutná jen u 11,6 procenta z nich. V takových případech vyjíždějí oba typy sanitek – velká skříňová sanita a osobní vůz s lékařem. Dispečink ZZS vloni převzal zhruba 216 tisíc tísňových volání.

Nejvytíženější nebyli tradičně 1. ledna, ale 29. prosince, kdy v Praze napadl sníh a záchranáři řešili 448 událostí. Pražští záchranáři vloni resuscitovali a předali do nemocnic 273 lidí z 603 případů náhlé zástavy oběhu.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz: To, že zaměstnanci kradou, jsem neřekl. Na funkci nerezignuji

close Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. zoom_in Mají odboráři oprávněný důvod žádat vaši rezignaci a vyhlašovat stávkovou pohotovost?

Odboráři například tvrdí, že jsem osočoval zaměstnance z toho, že kradou. Nikdy jsem nic takového neřekl. Tuto informaci do médií vypustili sami odboráři. Je to nesmysl. Na druhou stranu taková podezření na záchranné službě byla a jsou. Zaměstnavatel je standardně řeší tím, že ona podezření předává policii. Respektive stěžovatele, nebo poškozeného pacienta odkazuje na příslušné oddělení policie. Důvod požadavku na mé odvolání, na veřejnou omluvu a vyhlášení stávkové pohotovosti je vymyšlený a vylhaný. Na funkci nerezignuji. Není to většinové přání zaměstnanců.

Odboráři rovněž tvrdí, že je na záchrance, zejména na jejím dispečinku porušována kolektivní smlouva a zákoník práce…

To jsou obecná prohlášení, která dodneška nikdo blíže nespecifikoval, nedoložil ani nedokázal. Opakovaně jsem žádal konkrétní důkazy takového jednání, které popisuje například pan Hron. Bez výsledku. Tvrdím, že vedení na všech úrovních včetně mé osoby se zaměstnanci komunikuje zcela standardně. Žádných jmenovaných negativ si nejsem vědom. S veškerými organizačními změnami na pracovišti byli zaměstnanci včas seznámeni. Pan Hron trousí účelové fámy a dezinformace.

Čtěte také: Nejsme zloději, ohrazují se záchranáři