Od lidového pojmenování „Jančíkovy květináče“ se bývalý starosta Milan Jančík (ODS) distancoval a tiskové oddělení městské části nedávno vydalo prohlášení, že za projekt je plně odpovědný až jiný exstarosta Radek Klíma (TOP 09) a jeho nástupci, protože akce květináče proběhla v plném rozsahu až po odchodu Jančíka z funkce v letech 2011 až 2013.

Každopádně velká část veřejnosti vedení radnice páté pražské městské části opakovaně kritizuje bez ohledu, kdo je zrovna starostou. „Asi shodneme, že je to ostuda Prahy 5 a dokud budou v ulicích, nebude Praha 5 hezčím místem,“ napsal jeden z uživatelů na oficiální facebookovou stránku Prahy 5. V úterý byly schváleny darovací smlouvy, díky nimž se politici květináčů zbaví.

„Již bylo dost těchto truhlíků v ulicích a doba jejich fungování - a nefungování - je pryč,“ řekl podle serveru Akutálně.cz místostarosta městské části Martin Slabý (ANO). Betonové předměty podle Slabého budí vášně, jsou nevzhledné, neplní svůj původní účel a v ulicích překážejí.

Podařilo se prodat devět truhlíků

Místostarosta navíc vysvětlil další problém - květináče zatěžovaly rozpočet Prahy 5. Kvůli stěhování při nutných opravách v místě instalace zaplatila radnice zhruba milion a půl korun ročně. Aby za přemísťování mohutných truhlíků městská část ušetřila, rozhodla se nakonec nabídnout je veřejnosti pouze za odvoz. „Snažili jsme se postupovat s péčí řádného hospodáře a truhlíky prodat. Podařilo se nám prodat celkem devět truhlíků třem společnostem, pak už se nikdo nehlásil,“ uvedl Slabý. Radní dodal, že konstrukce navíc nedovoluje žádné jiné využití.

K původnímu účelu nádoby skutečně využije společnost Flohmarkt Property, která provozuje v hlavním městě bleší trhy. O pořízení podobných květináčů uvažovala firma delší dobu, ale byly příliš drahé. Teď získá 127 květináčů v odhadní hodnotě zhruba 5,9 milionu korun od Prahy 5 jen za odvoz. „Budeme do nich vysazovat zeleň a uděláme z nich zelenou středovou čáru, která bude oddělovat bleší trh a parkoviště, květináči olemujeme všechny přístupové a příjezdové cesty,“ citoval server Aktuálně.cz Romana Cilečka, ředitele provozu firmy.

Původně měly být květináče zakopány

Společnost Orlík nad Vltavou, kterou vlastní Karel Schwarzenberg a která spravuje majetek šlechtické rodiny v Čechách, získá třicet kusů s cenou asi 1,2 milionu. Odhadní hodnota truhlíků se v závislosti na velikosti a stavu pohybuje od 30 do více než 70 tisíc korun. Noví majitelé každopádně budou mít nejspíš problém s transportem. Podle mluvčí Prahy 5 Markéty Drešlové však budou květináče postupně mizet během následujících tří měsíců.

Podle původního záměru měly být květníky, jejichž pořízení vyšlo radnici na asi 18 milionů korun, zakopány podél smíchovských ulic. Vysadily by se v nich dřeviny, které by pak pohlcovaly zplodiny aut. Jenže záhy vyšlo najevo, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný, navíc proti němu protestovali místní obyvatelé. Truhlíky tedy nikdy pod zemí neskončily, radnice je pouze rozmístila po městské části.

Když sílila kritika občanů, Praha 5 postupně betonová monstra odstranila z nejfrekventovanějších míst. Později byly využity jako provizorní bazény či koše. Květináčů se však radnice nemohla zbavit, protože na projekt „Snížení imisí zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Praze 5“ získala evropskou dotaci. Takzvaná udržitelnost vypršela teprve začátkem letošního roku. Jinak by městská část musela peníze vracet, květináče by tak spolkly další finance z rozpočtu.