Každá taková zbytečná pátrací akce vyjde policii, potažmo daňové poplatníky, na asi deset tisíc korun. Nemluvě o tom, že se policisté nemohou zabývat důležitými případy.

Prohrané peníze a obavy z manželčiny reakce, ztráta služebních peněz, mobilu či notebooku a nechuť vysvětlovat to zaměstnavateli, případně strach dětí přiznat rodičům, že darovaný mobil zůstal neznámo kde… To je jen zlomek motivů, které často vedou k oznámení fingované loupeže.

„Často se také setkáváme s případy, kdy se lidé domnívají, že se policie ohlášením nebude zabývat, věc se zaprotokoluje a skončí,“ říká kriminalista Otto Kopáč ze smíchovské kriminálky. „Ale protože se jedná o závažnou trestnou činnost, policie se musí každým nahlášeným případem zabývat,“ pokračuje.

„Na místo se sjede i několik aut a hledá se neexistující pachatel, pokud oznamovatel řekl, že je možná poblíž. Vzpomínám na případ, kdy slovenský občan nahlásil, že ho přepadl maskovaný lupič, odvlekl ho přes celou křižovatku do stínu, kde ho zkopal a obral o doklady,“ vypráví Kopáč. Jenže se přepočítal a nedošlo mu, že lokalita je sledovaná kamerovým systémem a v inkriminovanou dobu se zde podobná scéna neodehrála.

„Opakovaně s takzvanými oběťmi přepadení probíráme a netrvá dlouho, než zjistíme, že veškeré nasazení lidí i techniky bylo zbytečné. Přepadení je totiž vymyšlené,“ řekl Deníku Martin Beránek, šéf kriminalistů z osmého pražského obvodu. „Oběti“ se totiž do svých výpovědí stále víc zaplétají a nakonec nezbývá než se přiznat.

„Fingovat přepadení se nevyplácí. V případě, že se tím snaží zamaskovat ztrátu peněz či věcí, může být, když se na to přijde, oznamovatel stíhán pro podvod nebo zpronevěru,“ říká kriminalista Kopáč.

Vyloučené není ani obvinění podle paragrafu poškozování cizích práv, způsobené uvedením jiného v omyl až s dvouletou sdazbou vězení. V těchto případech byla uvedena v omyl policie falešným oznámením loupeže. Potíž ovšem je, že část těchto případů jsou děti, které se bojí doma přiznat, že ztratily třeba mobil.

 

V módě je i sebepoškozování

V souvislosti s falešnými oznámeními se v poslední době rozšířil i fenomén sebepoškozování před oznámením o přepadení. Oznamující osoba tím chce vzbudit co nejvyšší důvěryhodnost svého tvrzení, za nímž ale zpravidla bývá alkohol a strach z vlastního provinění.

Typický příklad řešili kriminalisté z Prahy 8 „Měli jsme případ hodně potlučeného člověka, který byl jen ve spodním prádle. Vzbuzoval přímo lítost, co všechno mu zloději vzali a ještě si z něj udělali boxovací pytel. Mezi zcizenými věcmi uvedl i svůj mobilní telefon. Jaké ale bylo naše překvapení, když mu pak při vyšetřování zazvonil ukrytý ve slipech,“ sdělil našemu listu kriminalista Robert Kopecký.

Skočil z náspu

Potlučený muž totiž předtím v opilosti úmyslně skočil z železničního náspu. Své oblečení si schoval a náhodného kolemjdoucího požádal, aby zavolal pro pomoc na tísňovou linku. Muž své úspory propil a přiznal, že od manželky dostal ultimátum, aby s pitím přestal,“ uzavřel Kopecký.

Smíchovským detektivům nedávno oznámil vyděšený muž, že ho přepadl a ztloukl neznámý pachatel a ukradlmu kasírtašku s desetitisícovou tržbou, kterou měl poškozený u sebe. Policisté jeho výpověď prověřili. Prozkoumáním záznamů z kamerového systému a dalším šetřením kriminalisté zjistili, že neznámý lupič je ve skutečnosti bratr poškozeného. Když ho detektivové začali vyslýchat, nevydržel psychicky tíhu výslechu a za chvíli se vzdal a přiznal se.

S bratrem se domluvili a nahráli fingovanou loupež. Menší část peněz zmizela v herních automatech, ale většinu financí policie zajistila. Bratři jsou stíháni na svobodě pro podvod a hrozí jim dva roky za mřížemi, ale i osm až dvanáct let v případě organizovaného spolčení.

Z ostudy kabát

Další případ je spojen se železnicí. Jeden muž polici nahlásil, že čekal v osm večer na nástupišti smíchovského nádraží na vlak, když ho někdo zezadu udeřil do hlavy. Ztratil vědomí a podle svých slov se probral až v šest hodin ráno na lavičce před nádražím bez peněženky a dokladů a zavolal policii. Během policejního vyšetřování z muže pomalu vylezlo, že jej skutečně někdo okradl o peněženku a doklady, nikdo ho však nenapadl, natož udeřil do hlavy. Muž se jen domníval, že když nahlásí loupež, policisté ho odvezou domů, protože neměl ani korunu.

Podobně se šestatřicetiletý muž styděl, že se nechal okrást obratnými kapsáři. Podle jeho slov jej přepadli čtyři muži v půl deváté ráno v tramvaji. Ohrožovali ho nožem a donutili vydat peněženku. Policii bylo divné, že by v ranní tramvaji proběhlo tak okaté přepadení a muže vyslýchali dál a dál.

Nakonec doznal, že jej v tramvaji někdo okradl, ale myslel, že bude vypadat jako pitomec, tak si radši přimyslel přepadení, aby údajně v očích policistů nebyl za idiota.